
Всеки, който отглежда свине в собствения си двор, трябва да спазва разпоредбите на закона – това включва мерки за биосигурност, припомнят от Областната дирекция по безопасност на храните. Селища в Габровско и цялата община Севлиево вече попадат в рамките на санитарна зона, в която е забранено отглеждането на домашни свине без мерки за биосигурност.
Ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти са определени с Наредба № 44 от 2006 г., съобщават от Пресцентъра на Областна администрация Габрово.
Животновъдните обекти за отглеждане на свине във ферми „заден двор“ трябва да включват следните мерки за биосигурност:
- изградени са съгласно изискванията на нормативните документи за защита и хуманно отношение към селскостопанските животни;
- снабдени са с достатъчно количество вода за пиене от собствени и/или от обществени водоизточници;
- имат вход, който разполага с оборудване и място за измиване и дезинфекция на хора и транспортни средства;
- оградени са по начин, осигуряващ безопасността на обекта и здравното благополучие на животните, който не позволява свободен достъп на хора и други животни.
Глоби от 500 до 5000 лв. за собствениците на свине
Съгласно разпоредбите на Закона за ветеринарно медицинската дейност собственик на селскостопански животни, който не изпълни задължение по чл. 132, ал. 1, т. 1 – 3, 5, 10, 11, 13, 15 – 20 и 24, се наказва с глоба от 500 до 2000 лв., а при повторно нарушение – от 1000 до 5000 лв. Когато нарушението по ал. 1 е извършено от юридическо лице или едноличен търговец, се налага имуществена санкция от 1000 до 3000 лв., а при повторно нарушение – от 2000 до 10 000 лв.
Габровско и Севлиевско – в санитарна зона
Припомняме, че селища в Габровско и цялата община Севлиево попадат в 20-километрова санитарна зона около ферма в Севлиевско, в рамките на която не трябва да има лични стопанства и отглеждане на домашни свине без мерки за биосигурност. Зоната е въведена по решение на Централната епизоотична комисия от 29 юли 2019 г. Вижте повече за санитарната зона ТУК.
Кланиците на територията на област Габрово ще са под постоянно наблюдение от ветеринарен лекар и военна полиция, повече за решението четете в статията на Габрово Daily тук.

