„Парният валяк край старопиталището в Габрово и история на събратята му“ представя в статия и фоторепортаж в сайта Urbex.bg Христо Узунов, създател на Facebook страницата „Изоставената България“. Представяме откъси от публикацията:
„Притихнала сред зелената прегръдка на дървета и храсти, вилата на Пенчо Семов в Габрово очаква тежката присъда на времето да се стовари върху ѝ. Тя обаче не е сама – на няколко метра от нея, не толкова обрасъл, но здравата покрит с ръжда, един парен валяк от същата далечна епоха споделя съдбата на изоставената къща.“
„Първите парни валяци у нас се появяват в началото на XX в. Те са внасяни от частни предприемачи, занимаващи се с изграждането на пътната инфраструктура.
Имало едно време в Габрово… вилата на индустриалеца Пенчо Семов (ОБЗОР)
По това време най-разпространени у нас са моделите на немските фирми “Henschel” и “Zettelmeyer Baumaschinen GmbH”, както и на английската “Clayton and Shuttleworth”. С помощта на машини от тези марки са построени повечето български пътища, създадени в периода 1920-1940 г.“
„Съвсем заслужено, на различни места из България на пиедестал са поставени оцелели до наши дни представители на парните валяци, за да напомнят за онези далечни времена, когато страната ни тепърва е започвала да изгражда своята пътна мрежа, такава, каквато я познаваме днес.
София и Габрово са само няколко от градовете, в които все още може да бъде разгледан парен валяк, а машината, поставена на входа на Луковит, дори се е превърнала в символ на града.“
Цялата статия на Христо Узунов може да прочетете тук