Община Габрово получи наградата „Европейски етикет за иновации и добро управление на местно ниво“, съобщиха от общинската администрация. Периодът на валидност на отличието е от 2015 до 2017 г. Наградата ще бъде връчена на официална церемония в Пловдив на 18 май 2015 г. в рамките на форума „Годишна среща на местните власти от Югоизточна Европа“.
Етикетът представлява признание за успешното прилагане на принципите за добро демократично управление, качество на предоставяните публични услуги и добрите практики при изпълнението на публични политики в община Габрово.
Критериите за оценяване са разработени от Съвета на Европа. Носители на Етикета са местните власти, които приемат и прилагат в дейността си 12-те принципа за добро управление от „Стратегията за иновации и добро управление на местно ниво“ на Съвета на Европа. Общинският съвет на Габрово прие принципите с решение от 19 юни 2014 г.
Комисията за присъждане на Етикета, която присъди отличието на Община Габрово, е национален орган, акредитиран от Съвета на Европа, с председател министъра на регионалното развитие, а нейни членове са представители на местната и на централната власт, граждански организации, академични среди и други.
Поканата към Община Габрово за участие в процедурата по присъждане на отличието идва през април 2014 г. от министъра на регионалното развитие в кабинета „Орешарски“ – Десислава Терзиева. Мотивът за поканата е, че „община Габрово е сред общините, изпълнили най-много проекти по ОП „Регионално развитие” и че в нея се провежда активна политика за подобряване на управлението, въвеждане на иновативни практики и осигуряване на качествени услуги на гражданите“.
