Габрово, Севлиево, Трявна и Дряново отбелязаха Националния празник на България 3 март и 144 години от Освобождението от османско владичество.
3 март в Габрово
Празничният ден започна с панихида в памет на загиналите за свободата в храм „Успение Богородично“, която беше водена от Великотърновския митрополит Григорий. След това на площад „Възраждане“ се състоя церемонията по издигане на националния флаг.
3 март в Севлиево
Венци и цветя отрупаха Паметника на свободата на централния градски площад в Севлиево.
Прозвучаха имената на свидни жертви, които Севлиево дава в освободителната борба: габровеца Цанко Дюстабанов, Стефан Пешев, Сава Хаджиангелов, Йонко Карагьозов, дядо Фильо Радев, Дончо Фесчиев, Христо Филев, Иван Преснаков, Никола Дабев, свещеник Радион Попмихов, Павли Венко, Велчо Ночев, свещеник Георги Христо Дългодреев, Петър Зурев, Таньо Стойнов и хиляди знайни и незнайни герои.
Рецитал и патриотични песни изпълниха възпитаницити на ЦПЛР Детски комплекс “Йовко Йовков” и оркестър “Севлиево”.
3 март в Трявна и Плачковци
Празничната програма започна пред паметния мемориал “Стена на храбростта” в гр. Плачковци, на който са изписани имената на всички онези български герои от Община Трявна, взели участие в освободителните войни и дали живота си в името на Свободата на България.
Патриотични песни и стихове бяха представени от възпитаници на Основно училище “Васил Левски” в Плачковци. Децата от Детска школа по изкуства при Народно читалище “Пробуда – 1924” играха народни танци. Тържественото отбелязване на Националния празник на България в Плачковци завърши с почетен салют от представителите на Регионален клуб “Капитан Дядо Никола” към Национално дружество “Традиция”.
144 години Свободна България бяха отбелязани и във възрожденска Трявна на площад “Капитан Дядо Никола” пред символа на града – Часовниковата кула. Възрожденският площад се огласи от патриотичните стихове, изрецетирани гордо от малките възпитаници на Детска градина “Светлина” в Трявна и патриотичните слова на славейковите ученици. И тук, десетките присъстващи се насладиха на почетен салют, след което гражданите бяха приканени да се присъединят към празничното шествие до паметника на загиналите за свободата, обединението и независимостта на България до Музея на азиатското и африканско изкуство в Трявна.
Честването на Националния празник на Р България продължи с отслужване на заупокойна молитва и поднасяне на цветя пред паметниците на поборници и опълченци в двора на църквата “Св. Архангел Михаил”, паметникът на видния тревненец Петър Генчев, взел дейно участие в Априлското въстание и паметния мемориал “Стена на храбростта” в Трявна.
3 март в Дряново
Дряновци се събраха пред Братската могила, за да отдадат почит към загиналите за освобождението на България. Деца от ДГ „Детелина“ зарадваха всички с прекрасните си изпълнения на родолюбиви песни и стихотворения, а Танцова формация „Дряновица“ при НЧ „Дряновска пробуда-2008“ направи мига още по-празничен с танците си.
Пред паметника бе строен почетен караул от членове на Национално дружество „Традиция“ – Регионален клуб „Тотю Хаджидосев“, с. Царева ливада.