Два тунела на територията на ОПУ Габрово влязоха в доклада за състоянието на тунелите в България с оценки висок и съществен риск. Докладът беше публикуван на 15 февруари в интернет страниците на АПИ и МРРБ.
Тунелът по пътя Габрово – Велико Търново край Дряново е оценен с висок риск. Тунелът е с дължина 112 м, изсечен е в скалата и е пуснат в експлоатация през 1964 г. Намира се на път I-5 при км 133+387. Констатирани са течове от пукнатини в скалите по свода на тунела, образуват се ледени висулки на свода и наслоени ледени блокове по настилката. Има напукани и разхлабени скални късове по свода и скатовете при порталите на тунела, които са предпоставка за падащи късове.
Сред предложените в доклада краткосрочни мероприятия са постоянно наблюдение и отстраняване на ледени висулки и нестабилни части от облицовката, както и изработването на проект за ремонт на тунела.
Тунелът на бул. „Хемус“ в Габрово в посока Етъра и Шипченски проход е оценен със съществен риск. Тунелът е с дължина 112 м и е пуснат в експлоатация през 1964 г. Намира се на път I-5 при км 150+814. Констатирани са локални участъци с течове и повредени отводнителни тръби, неработещо осветление. Предложените краткосрочни мероприятия включват постоянно наблюдение и отстраняване на ледени висулки и нестабилни части от облицовката; отстраняване на повредите в осветлението (включително проверка окачването на лампите), подмяна повредените отводнителни тръби и изготвяне на проект за хидроизолиране на тунела; въвеждане на ограничения за скоростта и изпреварването в тунела и подходите към него.
ЖП тунел край Плачковци, стопанисван от НКЖИ, е оценен с умерен риск. Намира се на път ІII-609 при км 38+097. Дължината му е 42 м. Тунелът е в добро състояние. Има наличие на частични пукнатини по фугите на каменната зидария при вход и изход. Докладът предлага да бъде уведомено НКЖИ за констатираните повреди по тунела
След смъртоносния инцидент в тунел „Ечемишка“ на АМ „Хемус“, на 7 февруари, с вътрешна заповед на председателя на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“ беше възложено сформирането на експертни групи, които да направят извънредни огледи на всички тунели в страната. След извършените огледи бе разпоредено да бъде направена и оценка на риска.
Пълния доклад за състоянието на тунелите, както и табличен вид на информацията, може да видите тук и тук.