Регионалната здравна инспекция в Габрово предупреждава родителите да защитят децата си и да ги имунизират срещу морбили. Децата и възрастните в България, заболели от морбили, се увеличават от началото на месец февруари.
Ето какво още споделят от РЗИ Габрово за опасностите от морбили:
Морбили може да изложи децата на риск от пневмония, менингит (възпаление на мозъчната обвивка), миелит (възпаление на гръбначния мозък) и други неприятни усложнения, някои от които водят до трайни увреждания.
Тук е важно да обърнем специално внимание на още две възможни последствия от преболедуването от морбили:
- Морбилозният енцефалит(възпаление на мозъка) е усложнение, което се явява обикновено около от 8-14-ия ден от началото на болестта и протича тежко с картината на мозъчен оток, церебрална кома и най-често – смъртен изход.
- Склерозиращ морбилозен паненцефалит – заболяването се развива след преболедуване от морбили. Морбилния вирус остава в мозъчните клетки и продължава да се възпроизвежда. Това активира автоимуннен отговор и води до смърт на невроните. Какъв е резултата от този процес? Епилептични припадъци, нарушения на координацията на движенията, нарушения на говора, нарушения на писането. Развива се бързопрогресираща дименция – нивото на интелигентност намалява, загубата на памет напредва.
Според действащия Имунизационен календар в Р. България имунизация срещу морбили се прави с трикомпонентна ваксина (срещу морбили, паротит и рубеола) на децата, навършили 13 месеца и ре-имунизация на 12-годишните. Имунизацията е безплатна. Достатъчно е само да се отзовете на поканата на личния лекар за имунизация.