Министерство на културата ще осигури необходимите допълнителни средства за изработката на инвестиционния проект за цялостната консервация и реставрация на Паметника на свободата на Шипка. Последната сериозна консервационно-реставрационна намеса е била проектирана в края на 70-те години на ХХ в. и извършена в началото на 80-те години, съобщават от министерството.
По предварителни разчети са необходими близо 210 000 лева за изработка на проектите за цялостното укрепване на монумента. Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ разполага с част от средствата, а Министерството на културата ще предостави остатъка.
Тази година през месец май, във връзка с издадени предписания на комисия от инспектори на Министерството на културата и кмета на Община Казанлък, Паметникът на свободата на Шипка е бил обезопасен с предпазна ограда с цел осигуряване безопасността на посетителите и с оглед предотвратяване на възможни инциденти преди завършването на работата по цялостното укрепване на съоръжението.
През последните четири години ръководството на музея е инициирало редица дейности – геодезическо заснемане на паметника и прилежащия му район, снабдяване на обекта с акт за публична държавна собственост, изработване и регистриране на технически паспорт на недвижима културна ценност, съгласуване на предварително проучване и задание за проектиране на цялостната консервация и реставрация на Паметника на свободата по установения ред и други.
Предстои да се направи пълно архитектурно и фотозаснемане и конструктивно обследване на обекта, въз основа на които да се възложи изготвянето на проект за консервация и реставрация на НКЦ „Паметник на свободата – връх Столетов“ по реда на чл. 84 от ЗКН. Цялостното обследване на съоръжението, извършено съвместно с инженер-конструктори, ще даде информация относно вида и обема за бъдещите укрепителни, консервационно-реставрационни и ремонтни дейности.