
Втори протест в защита на Пирин и срещу застрояването в националния парк се организира в Габрово на 18 януари 2018 г. Протестът е насрочен за 18 часа на централния площад „Възраждане“, съобщават организаторите от Българска фондация Биоразнообразие.
Млади габровци с деца излязоха на 11 януари в протестно шествие
Първият протест в Габрово на 11 януари тази година събра млади семейства с децата им. Протестиращите тръгнаха от площад „Възраждане“ и шествието им премина по главната пешеходна улица „Радецка“. Един от плакатите на протеста гласеше „Габровци са за устойчив туризъм, не за бърза печалба“. Към надписа стоеше находчива рисунка на габровската котка, чиято опашка обаче беше… от планински върхове.
Вижте фоторепортаж от протеста на 11 януари 2018 г.
Исканията на протестиращите
Организаторите на протеста имат три искания:
1. Отхвърляне на решението на МС от 28.12.2017 за застрояване на 48% от Национален парк Пирин;
2. Оставка на Нено Димов като министър на околната среда, предложил това решение
3. Преразглеждане на концесионния договор за ски-зона „Банско“ и наказания за нарушенията на концесионера.
Защо се протестира?
Решението на Министерски съвет от 28.12.2017 г. да позволи застрояване с писти, лифтове и хотели на 48 % от територията на Национален парк Пирин не може да бъде оправдано по какъвто и да е начин – споделят от Българска фондация Биоразнообразие.
Това решение е незаконно, защото :
а) директно нарушава директивите на Европейския съюз за стратегическата екологична оценка, за опазване на птиците и за месттобитанията.
б) противоречи на българското законодателство: Закона за опазване на околната среда, Закона за биологичното разнообразие и Закона за защитените територии.
в) грубо погазва принципите за отчитане на мнението на гражданите – не отчита внесените над 1000 писмени становища и над 100 000 писма от граждани от цял свят в защита на парка.
г) обслужва олигархичните интереси на конесионер, който е прикрит зад офшорно дружество в Кипър, чийто собственик е безработен.
д) дава възможност за изсичане на вековни гори и мащабно строителство в обект, представляващ световно природно наследство, защитено от ЮНЕСКО.
е) дори самото Министерство на околната среда и водите няма представа какво е разрешило, защото административният акт е неясен, объркващ и позволява различно тълкуване.