
Ⓒ Габрово Daily, интервю на Момчил Цонев
Две възпитанички на Националната Априловска гимназия са финалисти в онлайн състезанието по социално предприемачество „Идейник“. След външно оценяване те са единственият екип на финал в категория „Здравеопазване“. Сега решението е в ръцете на фейсбук потребителите, защото първото място в състезанието се определя от броя харесвания. Печелившият проект ще получи подкрепата на организаторите, необходима за осъществяването му.
Разговаряме с габровката Благовеста Цонева за проекта им „Онкосправочник“.
Как се гласува за габровския проект в състезанието?
За нас може да се гласува, като се хареса до 12 декември нашето видео, което е качено на фейсбук страницата на „Идейник“ (ЛИНК ЗА ГЛАСУВАНЕ С LIKE НА ВИДЕОТО ТУК)

Разкажи повече за вашия екип „Идеалист“.
Нашият екип се състои от 5 души, кръстихме се „Идеалист“, защото всеки от нас малко или много е такъв. Двама от нас живеят в Регенсбург, Германия, двама са в Хайделберг, Германия, и един е в София. Аз и Мадлена Иванова сме съученички от Националната Априловска гимназия в Габрово. Завършихме немската паралелка и отидохме да учим в Германия. Мадлена учи психология в Хайделберг, а аз – медицина в Регенсбург. И двете работим по време на следването в болници и сме правили многократно практики в болнични заведения.

Останалите трима от екипа са от София. Кристиан Каранешев следва психология в Хайделберг. Антоанета Тончева в момента живее в Регенсбург и работи като доктор по генетика и молекулярна биология и ръководи научна лаборатория. Йоанна Тончева следва английска филология и работи като преподавател по английски език в частна езикова школа.
Каква е вашата идея?
Нашата идея има за цел да разработи онлайн платформата „Онкосправочник“, която ще съдържа на едно място и в добре обособени секции обстойна информация относно превенцията, диагностиката, лечението на онкологичните заболявания.
За целта ние искаме да:
- Систематизираме информацията за всички болници, клиники, специализирани кабинети, онкодиспансери и да бъде разделена по административните области на България. За всяка област ще бъдат посочени координатите на всички лекари-диагностици, онколози, лъчетерапевти, мамолози, пулмолози, гинеколози, уролози, гастро-ентеролози, които се занимават предимно с ракови заболявания. Информацията ще бъде периодично обновявана.
- Включим координати и на психолози и сдружения, които оказват психологическа подкрепа на онкопациентите и техните семейства.
- Покажем кои са най-важните фактори, помагащи ни да редуцираме риска от развитие на раково заболяване.
- Обособим секция, която да съдържа актуализирана информация от Министерство на здравеопазването за съществуващите скрийнингови национални програми, кои прегледи и изследвания се покриват от НЗОК, както и ориентировъчни цени на изследвания и процедури, които пациентите трябва да заплатят сами. Тя ще съдържа информация и относно всички кампании с безплатни прегледи.
- Обособим блог в който да се помества информация за най-новите проучвания в областта на онкологията, включително и за клинични проучвания и експериментално лечение в България и в Европа.
- Създадем форум, в който пациентите да споделят преживяванията и впечатленията си, а и да обменят опит.
- Платформата в последствие да бъде достъпна като книжка-справочник, която да се разпространява безплатно в отдалечените населени места, за да може да достигне колкото се може повече възрастни хора, при които някои симптоми на онкологични заболявания се припокриват с тези на често срещани старчески заболявания и не биват разпознати като такива.
Кое ви отличава?
Проектът ни може да се реализира в кратки срокове и не изисква огромен финансов ресурс. Идеята ни има силна социална насоченост и обръща внимание на твърде често неглижиран в обществото ни проблем, а именно превенцията на рака.
Какъв е планът ви за реализацията му?
Ще популяризираме идеята си и ще започнем сътрудничество с пациентски и други неправителствени организации, за да привлечем съмишленици за каузата. Междувременно ще започнем да събираме и проверяваме информацията, която ни е нужна, за да пуснем уеб платформата. Ще стартираме и публична кампания за набиране на средства за поддръжката и актуализацията на сайта, както и за издаване на книжката „Онкосправочник“.
Повече за състезанието „Идейник“
„Идейник“ е онлайн състезание по социално предприемачество от и за българи с опит в чужбина. Организатори са „Тук-там“ и „Обединени идеи за България“. Участва се в екип до 5 души, като всеки отбор може да се състезава в една от осемте категории: „Образование“: Сподели и подобри: твоите добри практики за образование; „Гражданско общество“: Събуди гражданин, отключи будител!; „Култура и изкуство“: Запали интереса на децата към изкуството; „Здравословен начин на живот“: Как да оценим здравословността на храните в търговската мрежа; „Здравеопазване“: Грам превенция е килограм здраве; „Зелена идея“: Рециклирането – от задължение към удоволствие; „Туризъм“: През България с колело – стимулиране на велотуризма у нас; „Градска среда“: Промяната на градската среда. Граждани, вход свободен.