През последните дни от различни болници в страната идваха сигнали за тревожни перспективи заради неприетата до вчера актуализация на бюджета на Здравната каса. Директори прогнозираха как болниците ще останат без пари в последните месеци на годината и как заради това ще се наложи връщане и чакане на пациенти. На фона на нестихващата криза в здравеопазването в габровската областна болница започнаха поредните ремонти и до края на годината се очаква пациенти и персонал да се радват на още едно реновирано отделение – Кардиологичното. За ремонтите и проблемите в. „100 вести“ разговаря с директора на здравното заведение д-р Нели Савчева.
– Ваши колеги се оплакват заради неплатените надлимитни пари и прогнозират, че през есента няма да има средства дори за заплати. Вашите прогнози за болницата какви са?
Към този момент нашата болница е стабилна, нямаме нито лев просрочени задължения, лечебното заведение е на печалба. Да, като всички други болници и при нас има забавяне на плащанията и плащания от Касата след проверка на дейността, което ни създава затруднения. Но в никакъв случай не връщаме пациенти, не сме ограничили приема.
– Колко ви дължи Касата за дейности над лимитните?
– Между 150 и 300 хиляди лева месечно в зависимост от това колко пациенти сме приемали, колко са ни били инвазивните процедури… Ние имаме надлимитна дейност не само като клинични пътеки – имаме неразплатени лекарства за Онкологията, имаме надлимитни импланти, тазобедрени стави и т. н.
– На фона на кризата и нямането, започнахте отново строителство и ремонти в болницата.
– Да, започнахме ремонтни дейности и се надявам, че до края на годината ще имаме реновирано Отделение по кардиология. На много места ще правим по-малки ремонти – в едното крило на Хирургичното отделение, на санитарни възли във Вътрешното отделение, ремонт на коридори в АГО. Ще има малък ремонт и на административния етаж, в сутерена ще изграждаме баня и тоалетна за персонала от Клинична патология и се надявам във финалния етап на това строителство, да започнем и строителството по големия проект с европейски пари. По него трябва да ремонтираме и разширим четирите асансьора. Този проект ще се управлява от Министерството на здравеопазването и е на ниво избор на изпълнител. По него се предвижда ремонт в Отделението по образна диагностика, на партерния етаж, където ще бъде монтиран новият ядрено-магнитен резонанс, в лабораторията, във Функционално отделение. Така че до края на годината ни предстои една мащабна строителна програма. Тя не зависи от приходите ни от Касата в следващите месеци, защото както и в предишните години, ние започваме организирането на ремонти когато имаме събрани средства за тях.
За съжаление проблемите с плащанията от Касата попречиха за изпълнението на инвестиционната ни програма, в която бяхме планирали подмяната на апаратура. На този етап заради несигурността се
въздържам да обявя тези процедури. Ще изчакаме изборите и ще видим каква ще бъде сигурността за получаването на надлимитните пари. Сега предпочитам да имаме заделени средства и резерв за изплащането на заплатите до края на годината без всякакви сътресения.
– С какви пари ще правите ремонтите?
– Всички ремонти, които са направени през последните две години, са осъществени изцяло със средства на лечебното заведение.
Пълният текст на интервюто четете във в. „100 вести“, 5 август 2014 г., „Д-р Савчева: „Затварянето на цели лечебни заведения няма да бъде по-малка драма от наводненията”, автор Надежда Тихова