Надя Шабани: Ако идеите на Лагера за иновации се случат, Габрово ще е по-добро място за живеене

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Надя Шабани, един от менторите в Лагера за иновации в Габрово © БЦНП
Надя Шабани, един от менторите в Лагера за иновации в Габрово © БЦНП

Габровци и негабровци, ученици, политици, хора от различни професии – всички бяхме равни, седяхме заедно и мислихме как да променим Габрово, България, Европа, света – споделя в интервюто си за Габрово Daily Надя Шабани. Тя бе един от менторите в първия Лагер за иновации, който се състоя в Габрово в началото на октомври. Надя Шабани е директор на Български център за нестопанско право (БЦНП), била е и председател на Държавната агенция за закрила на детето.

Вие бяхте един от менторите на Лагера за иновации в Габрово. Какви са Вашите впечатления от това събитие, което се организира за първи път в нашия град?

Впечатленията са ми, че беше страхотно събитие. Страшно зареждащо с положителни емоции, с възможност за интересни срещи с различни хора, от различни възрасти и професии. Освен това беше и много вдъхновяващо, защото някак си положителната енергия ме накара да си мисля, че всичко има смисъл, че младите хора могат да променят страната ни, да се върнат, да работят здраво и в крайна сметка всички да живеем по-добре. И това е страхотно, когато живеем във времена, които са свирепи и всеки ден новините по медиите са все по-тъжни и все по-тъжни. Браво на кмета на Габрово, че го направи и ни събра всички, които бяхме част от лагера.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Близо 130 участници в Лагера за иновации в Габрово от 6 държави и 17 български града

Президентът Плевнелиев в Габрово. Заключенията от „Диалог с гражданите“: нужни са социални иновации и образование

Националната Априловска гимназия ще е домакин на първия Лагер за иновации в Габрово

Евродепутатът Ева Паунова: Изборът на Габрово за Лагер за иновации не е случаен

Евродепутатът Андрей Новаков: Нека мечтите ви са по-големи от страховете ви и ще успеете (ВИДЕО)

Първият Лагер за иновации: Вдъхновението на Габрово, което оставя следа в сърцето

С какви хора Ви срещна Лагерът за иновации?

С най-различни, и това беше може би най-хубавата част. Имаше хора от различни професии, с различни професионална реализация, на различни възрасти, имаше даже и ученици, имаше чужденци, габровци и негабровци, имаше и политици и хора, които всеки ден вземат решения за управлението на страната. Хубавото бе, че всички бяхме равни, седяхме заедно и мислихме как да променим Габрово, България, Европа, света. Имаше много мечти, но имаше и много реалистични идеи, които можеш от утре да почнеш да правиш, стига да искаш и да си смел да опиташ. Освен това аз бях ментор на най-готината група – супер мотивирана, млади хора, пълни с желание да „измислят“ наново демокрацията на 21 век (такова беше предизвикателството, с което нашата група трябваше да се справим). Разбира се, те обраха овациите.

Gabrovo innovation camp 2016
Gabrovo innovation camp 2016

Какви новаторски идеи вдъхнови Лагерът за иновации и ще имат ли те реализация в бъдеще?

В последния ден имаше представяне на всички идеи – около 12 презентации, коя от коя по-интересна. Споделени пространства за работа, срещи, гражданско образование в училище, развитие на предприемачеството, иновациите и технологии в малките населени места, културни центрове в Габрово като реновиран мост и тунел, и други. Това, което много ми хареса, че всички идеи бяха не само интересни , но имаха и социални мисии – авторите им искаха не просто да направят нещо и то да е различно, но да променят мястото, в което живеят. Ако тези идеи се случат, със сигурност поне Габрово ще е по-добро място за живеене. Дано да бъдат подкрепени.

Как изглежда Габрово през Вашия поглед? Какво успяхте да научите за града и да видите в дните на Лагера?

Аз познавам Габрово отпреди лагера и се надявам и след лагера да продължа да идвам. В Габрово винаги съм срещала по работа хора, които са готови да правят нови и интересни неща, така че този лагер само затвърди тази положителна представа – за хората и атмосферата в Габрово. Освен това, градът ми се видя променен – по-модерен, но особено ме впечатли Априловската гимназия, която сега можах да видя отвътре и да бъде нещо като ученик в нея, поне за два дни. И това беше страхотно.

Възможно ли е според Вас Габрово да се превърне в център за иновации?

В център на иновациите не знам, това е много технологичен въпрос, предполагам. А и не знам точно какво означава. Според мен ще е достатъчно готино, ако Габрово е място, в което се случват добрите идеи. Когато си тръгвах последния ден, пред общината една група хора играеха хора („Хоро за хората“ в неделя – бел.ред.), и когато попитах това защо се случва и какъв е поводът, ми казаха че това често се случвало, след работа хората минават и се хващат за малко на хорото. Много ми хареса, такова нещо страшно ми липсва в София, някак си да чувстваш, че живееш в общност, а не само вкъщи и в офиса.

Вие сте директор на Български център за нестопанско право (БЦНП) в София. Какви са дейностите и основните проекти на организацията?

Нашата организация се занимава с това да помага на другите граждански организации да работят, да развиват мисиите си и да помагат на хората. Преди всичко, правим предложения за промяна на законодателството, за да могат хората по-лесно да развиват гражданските си инициативи и да участват във вземането на решения. Но имаме и много обучителни програми за самите организации – за да ги подкрепим в това да реализират  проектите си, да са независими и да спазват принципите на добро управление, да са ефективен партньор на държавата и общините.

Визитка:

Надя Шабани е директор на Български център за нестопанско право (БЦНП). Тя е в екипа на организацията от нейното основаване през 2001 г. до 2009 г., като се връща отново през 2012 г. В БЦНП работи по въпроси, свързани със учредяване на НПО, публично-частни партньорства, подкрепено вземане на решения, социално договаряне и добро управление.  Тя предоставя професионална помощ и съдействие на държавни служители на централно и местно ниво, адвокати, професионални групи, дъщерни организации и доставчици на социални услуги за разработване на политики, стратегически документи, изготвяне на промени в законодателството и оценки на въздействието в социалната сфера. Надя е автор на множество анализи, публикации и статии по темите за равенството на хората с увреждания при упражняване на основните им човешки права, упражняване правото на сдружаване, партньорство в социалната сфера.  Ръководила е повече от 20 проекта, насочени към промяна на социална среда в България и е била обучител в над 70 обучения.

През 2009 г. Надя Шабани е назначена за председател на Държавна агенция за закрила на детето, която отговаря за прилагането на правата на децата и координира всички правителствени политики в тази област. Като ръководител на Агенцията тя отговаря за координацията на всички мерки и програми към Плана за деинституционализация на децата в България.През 2014 г. й е връчен почетен знак от Президента на Република България Росен Плевнелиев за изключителен принос и заслуги за утвърждаване на правата на децата в Република България.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.