Според православния календар Месопустната задушница е една от двете големи задушници през годината, почита се ден преди Неделя Месопустна (Месни заговезни) и седмица преди началото на Великия пост. Датата, на която се почита тази задушница, не е постоянна и зависи от датата на Възкресение Христово.
Каква е църковната традиция за Задушница?
Православната църква е определила Месопустната задушница за поменаване на всички „от Адама до днес починали в благочестие и в правилна (православна) вяра наши праотци, отци и братя, … всички, които вода е потопила, война е погубила, земетръс е унищожил, убийци са убили, огън е изгорил, … ония, които са станали храна на зверовете, на птици и гадини, погинали от мълния и измръзнали от студ…, всички внезапно умрели и останали без законно погребение“.
Традиция на Задушница е да посетим гробовете на нашите починали близки, като ги почистим, прикадим и украсим с цветя, да прелеем гроба с вода и червено вино, да запалим църковна свещ и да раздадем подавки за споменаване с „Бог да прости!“ нашите починали близки.
Прието е да подаваме варено жито, хляб или пита, вино, плодове, сладкиши или бонбони. Вареното църковно жито символизира нашето бъдещо възкресение, а виното – животодателната Лоза Иисус Христос и Неговата пречиста Кръв в тайнството на светото Причастие. Богослови споделят, че е излишно да се оставя храна на гробовете, защото тя ще послужи само на птиците и безпризорните животни, които ще омърсят и осквернят християнските гробове.
Бележка на редакцията. Използвана е информация от Българска патриаршия и www.pravoslavieto.com.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА ОТ САЙТА СТОРНИК:
Задушница: обичаи от село Горна Росица