Лагер за иновации в Габрово 2016: гласът на участниците

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Gabrovo innovation camp 2016
Gabrovo innovation camp 2016

 

Габрово Daily ви среща с част от участниците и менторите в Лагер за иновации Габрово, който се състоя в началото на октомври в Националната Априловска гимназия. Първият по рода си у нас иновационен лагер събра близо 130 участници, само 40 от които бяха габровци, а останалите дойдоха 6 държави (Белгия, Швеция, Испания, Франция, Холандия, Финландия) и 17 български града.

Надя Шабани: Ако идеите на Лагера за иновации се случат, Габрово ще е по-добро място за живеене

Надя Шабани, един от менторите в Лагера за иновации в Габрово © БЦНП
Надя Шабани, един от менторите в Лагера за иновации в Габрово © БЦНП

 

Надя Шабани бе един от менторите в първия Лагер за иновации, който се състоя в Габрово в началото на октомври. Тя е директор на Български център за нестопанско право (БЦНП),  била е и председател на Държавната агенция за закрила на детето. Надя Шабани даде специално интервю за Габрово Daily след събитието.

Какви новаторски идеи вдъхнови Лагерът за иновации и ще имат ли те реализация в бъдеще?

В последния ден имаше представяне на всички идеи – около 12 презентации, коя от коя по-интересна. Споделени пространства за работа, срещи, гражданско образование в училище, развитие на предприемачеството, иновациите и технологии в малките населени места, културни центрове в Габрово като реновиран мост и тунел, и други. Това, което много ми хареса, че всички идеи бяха не само интересни , но имаха и социални мисии – авторите им искаха не просто да направят нещо и то да е различно, но да променят мястото, в което живеят. Ако тези идеи се случат, със сигурност поне Габрово ще е по-добро място за живеене. Дано да бъдат подкрепени.

ЦЯЛОТО ИНТЕРВЮ С НАДЯ ШАБАНИ ЧЕТЕТЕ ТУК:

Надя Шабани: Ако идеите на Лагера за иновации се случат, Габрово ще е по-добро място за живеене

Емилия Хубавенска: Имаме експертен и бизнес потенциал, който трябва да бъде представен на национално, регионално и европейско ниво

Емилия Хубавенска, Таня Христова и Нела Рачевиц
Емилия Хубавенска, Таня Христова и Нела Рачевиц. Изображение: Личен архив

 

Емилия Хубавенска е експерт Комуникации и социални мрежи към Генерална дирекция CОNNECT на Европейската комисия. Темата, по която работи ежедневно, е open innovation 2.0. В лагера тя беше част от групата, която опита да даде идейна гледна точка върху предизвикателството OVERCOMING THE INNOVATION DIVIDE IN EUROPE. Специално за Габрово Daily Емилия сподели своите впечатления от Лагера за иновации:

Първият иновационен лагер в Габрово беше организиран много добре, а участниците му – добре балансирани спрямо сферите на дейност, които представляваха. Обстановката беше изключително приятна и мога да кажа, че освен интересни колеги, намерих и много нови приятели. Силно се надявам, че идеята, над която работи нашата група, ще има развитие в бъдеще. Идеи, свързани с преодоляването на различните нива на иновативност между градове, региони и държави, и насочването им към модели за работа заедно (институции, частен сектор, научни среди и граждани) са твърде важни в днешния свят, където дигиталните комуникации и бизнеси се развиват в пъти по-бързо от създаването на политики.

Трябва да се обърне внимание и на подкрепата, която получи иновационният лагер в Габрово: Комитет на регионите, Европейска комисия, Европейски парламент (в лицето на евродепутатите Ева Паунова и Андрей Новаков); местна администрация; правителството и Президентството. Това би следвало единствено да покаже, че в България има експертен и бизнес потенциал, който е редно да бъде широко представен на европейско ниво и много силно застъпен в национален и регионален мащаб.

Евелина Сандалова: Демокрацията и активното гражданство започва от училищата и учениците

Евелина Сандалова, Български център за нестопанско право
Евелина Сандалова, Български център за нестопанско право © Лагер за иновации Габрово 2016

Евелина Сандалова е част от екипа на Български център за нестопанско право и мениджър на Къщата на гражданските организации в София.

Какво беше предизвикателството, върху което работихте в Gabrovo Innovation Camp?

Да преоткрием демокрацията в 21 век.

Какви проблеми открихте там и какви решения предложихте?

Започнахме с това да си зададем въпроса „Какво е демокрацията за мен?“. И разбрахме, че демокрацията е не само процес, а отговорност на всеки един гражданин. Затова решихме, че демокрацията трябва да бъде донесена в ежедневието на хората и това да стане чрез вече съществуващата инфраструктура. Избрахме да започнем от училищата. Сред конкретните предложения бяха организирането на референдуми там, за да могат младежите да се учат чрез правене, а не да очакваме от тях да започнат да бъдат активни граждани, когато станат на 18 години, без да сме ги научили как да бъдат активни граждани. Имаше идеи те да управляват проекти и малки суми, свързани със социалното предприемачество. И най-вече местните и регионалните власти да имат ден, в който посещават – като за начало – гимназиите. Да се срещат с ученици и по прост начин да обясняват каква е тяхната работа. Много често например хората си мислят, че отговорността за даден проблем е на кмета, а тя е на Общинския съвет. Така че тези разграничения, които са тънки, трябва да се разяснят по лесен начин на учениците. Не трябва да очакваме външни източници да ни информират.

Всичко това смятаме, че трябва да се направи, като се използва инфраструктурата на училището. Да се направят хъбове в училищата, които да бъдат ръководeни от ученици и отворени за общността. Учениците да имат правото на собствени инициативи. Естествено – не можем да бъдем ограничени само до учениците. Затова предложихме ново разбиране на думата „обществен център“. Читалищата, които имаме в цяла България, могат да бъдат такива центрове – да бъдат отворени места за диалог, за обществени срещи, за социални инициативи, за социално предприемачество, защо не и co-working и споделено пространство, каквото имаме и в София. Да използваме това, което имаме, за да посрещаме нуждите на хората. Смятаме, че така ще се получи децентрализация и властта ще бъде отново в ръцете на хората.

Анна Адамова: Идеите ни за пълноценен живот са реалности, които можем да сбъднем

Анна Адамова, Български център за нестопанско право
Анна Адамова, Български център за нестопанско право. Изображение: Личен архив

Анна Адамова е правен консултант в Български център за нестопанско право.

Gabrovo Innovation Camp е пример за това как хората, обединени от желанието си за по-добър живот за всички, неограничени от типичния фокус върху проблемите и вдъхновени от срещата със съмишленици, са способни за два дни да се сработят помежду си и да намерят решението на проблемите, които идентифицират в различни сфери.

Истинските предизвикателства са пред всички нас, участвали в този лагер за иновации (а и не само) – да докажем, че идеите ни за пълноценен живот не са просто въображаеми представи, а реалности, които само ние можем да сбъднем чрез желанието и действията си. Пожелавам ни повече съМишленици и съИдейници и най-вече съДейци!

Габриела Григорова: Впечатленията, силата и уменията, които запазих и ще пазя дълго време, са благодарение на всички, които взеха участие в Лагера за иновации

Габриела Григорова
Габриела Григорова

 

Габриела Григорова е студентка по „International Business in English“ в Икономическия университет – Варна. Специално за Габрово Daily Габриела сподели своите впечатления от Лагера за иновации.

Очакванията, които бях поставила за лагера, признавам, бяха високи, но и оправдани. Радвам се, че бях част от екип в отбор IA, който работеше по темата „Преодоляване на иновационното разделение в Европа“. С нашия екип разгадахме мистериите на иновациите, заобикалящи ни в средата, в която живеем и творим. Един облак от идеи, победители, победени, постижения, вдъхновения, креативност, изкуствен интелект, иновативност и най-вече индивидуалност присъстваше в нашето малко семейство. Създадохме и запазихме общността, в която супер силата беше нашият движещ фактор. Изявихме своите цели и предели.

ЦЕЛИЯ ТЕКСТ НА ГАБРИЕЛА ГРИГОРОВА МОЖЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК:

Първият Лагер за иновации: Вдъхновението на Габрово, което оставя следа в сърцето

Какво мотивира участниците в лагера за иновации?

Ментори и участници в Лагера за иновации сподели своята мотивация да са в Габрово за това събитие:

Станислава Станева, 18 г., Русе

Станислава Станева, участник в Лагер за иновации Габрово 2016
Станислава Станева, участник в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Най-голямата ми мотивация да съм тук е възможността да се срещна с много млади хора, креативни и будни, пълни със знания. Аз вярвам, че знанието може да ни направи победители и че именно то носи промяната, която е нужна на света.

Живко Бабачев, 18г., Велико Търново

Живко Бабачев, участник в Лагер за иновации Габрово 2016
Живко Бабачев, участник в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Участвам, защото имам интерес към подобен род събития, които събират на едно място мислещи хора, за да работят над различни промени, което винаги е полезно за развиване на мисленето. Искам един ден да съм успял човек и участието ми в кампа е една от стъпките по пътя, към реализирането на тази моя мечта.

Лина Славова, 37 г., Бургас

Лина Славова, участник в Лагер за иновации Габрово 2016
Лина Славова, участник в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Страхотна е идеята и самата реализация. Най-ценното за мен са контактите, които си създадох тук. Ценни са и всички идеи, разбира се, всеки от нас ще отнесе по нещо със себе си, което да му е полезно, но най-полезна е мрежата от контакти, които ще ни послужат и в бъдеще!

Иво Априлов, 26 г., Габрово

Иво Априлов
Иво Априлов, участник в Лагер за иновации Габрово 2016. Снимка: личен архив

Тук съм, защото искам да видя социална иновация в нашия град. В групата ни се родиха изключително добри идеи и искрено вярвам, че тяхната реализация е възможна. Това, което е нужно, са екип и постоянство!

Светослава Стоянова, ментор

Светослава Стоянова, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016
Светослава Стоянова, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Участниците са изключително разнородна група, което прави събитието уникално. Има млади хора с идеи и визия, има и хора с опит, било то в бизнеса или в институционалното управление, хора на по-зряла възраст. Както знаете, една група е толкова силна, колкото е силата на най-слабия й участник. А ние слаби участници нямаме! Идеи има много, сега обаче истинското предизвикателство е те да бъдат превърнати в действия.

Леона Асланова, ментор

Леона Асланова, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016
Леона Асланова, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Отлична, изключително добра организация, мотивирани екипи, високо качество на идеите. Това е моята оценка на база на натрупаните впечатления в пряката ни работа. А онова, което ще запомня най-вече от Габрово, е изключително топлото посрещане в града и цялото съзнание за общност, създала се от всички нас – участници, фасилитатори, организатори…

Светослав Мануилов, ментор

Светослав Мануилов, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016
Светослав Мануилов, ментор в в Лагер за иновации Габрово 2016 © Лагер за иновации Габрово 2016

Самата инициатива, а дори и само думата „иновация“ за мен са много интересни и са истинско предизвикателство. Темите, които се обсъждат тук, са много интересни. Участниците са различни като възраст, опит, знания, а ако щете и националност. Ние работим по тема „Демокрацията на 21-ви век” и интересното е това, че колкото и да са различни участниците, всички те имат едно общо желание – демократичната система да се развива по посока на това истински да служи на хората, за да живеят по-добре.

В статията е използвана информация и от сайта на Лагера за иновации gabrovoinnovationcamp.eu.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.