Изобилието от плодове и зеленчуци през лятото и есента е голямо, а това неизменно води и до повишаване количеството на биоразградим отпадък. Как да превърнем този отпадък в компост, който да използваме в градината?
Компостирането в домашни условия е подходящо предимно за къщите с дворни места, където лесно може да се обособи пространство за разполагане на компостер или организиране на компостна купчина. В зависимост от атмосферните условия и използвания материал, за узряване на компоста са нужни от 3 до 6 месеца. Компостът повишава почвеното плодородие, предпазва растенията от болести, задържа водата в почвата и я прави по-рохкава и лесна за обработка.
За да се получи качествен компост е необходимо “сухите”, богати на въглерод отпадъци (сено, клони, слама, дървесни стърготини и пепел, черупки и др.) и ”влажните”, богати на азот отпадъци (обелки, листа, трева, утайка от кафе, оборски тор и др.) да се смесят в съотношение 4:1. Тази пропорция не е задължителна, но при спазването й, процесите на гниене протичат по-бързо и се получава по-качествен компост.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Община Габрово раздаде индивидуални контейнери за био отпадъци на зеленчукови магазини
Компостирането е най-простото и ефективно действие, което може да предприемем, за да намалим отпадъците и същевременно да подобрим състоянието на почвата.