Успешно се възстановява гората в лесопарк „Градище“ в Габрово, съобщава на сайта си Северноцентрално държавно предприятие ДП – Габрово. Младите фиданки превземат все по-уверено обезлесените площи, а лесовъдите от Държавно горско стопанство Габрово продължават да се грижат за насажденията.
Ураганен вятър, ударил района през март 2013 г., остави след себе си хиляди пречупени дървета бял и черен бор. Последвалото разчистване на терена е част от мерките за осигуряване на възможност за възстановяване на местността. Гората в района има важни рекреационни функции за жителите на Габрово и експертите от местното горско стопанство следят зорко състоянието ѝ. За съжаление нанесените от стихията щети са твърде големи и естественото ѝ възобновяване е недостатъчното. Това налага промяна в стратегията и след известно проучване възможност е открита в мярка 226 „Възстановяване на горския потенциал и въвеждане на превантивни дейности“ от ПРСР. Извършеното залесяване на 300 дка с 210 000 фиданки от черен бор, зимен дъб, цер, явор и сребролистна липа е успешно.
Лесовъдите от ДГС Габрово ежегодно инвентаризират горските култури, а местата, в които се установи, че над 20% от фиданките са загинали, се попълват чрез засаждане на нови. Всяка година, включително и през 2021 г., се извършва отглеждане и осветляване на културата – окопаване, плевене, отстраняване на треви, храсти, къпини, папрат и др. – грижи, без които младите насаждения не могат да оцелеят.
Днес фиданките от явор вече са достигнали височина от 2-3 м, а тези от черен бор 1 – 1,5 м. Младите дръвчета от цер са по-малки заради по-бавния растеж на вида, поради което ДГС Габрово е предвидило отглеждане и през 2022 г.
Габровските лесовъди са обнадеждени за възстановяването и развитието на лесопарк „Градище“ и призовават хората да го пазят. Те са категорични, че следващите поколения ще могат да намират отдих в една хубава, разнородна гора само ако всички се обединят около каузата за нейното опазване.