Габровският пестил тръгна за световното изложение за Slow Food „Тера Мадре“ в Торино, съобщи Силвия Неделчева, представител на едноименното движение в Габрово, пише днешният брой на в. „100 вести“. За включването на „габровския шоколад“ в списъка на уникалните храни вече са подадени необходимите документи. Той е включен в каталога „Арка на вкусовете“, което според Неделчева е своеобразна защита на продукта, предпоставка да бъде включен в този списък.
Габровската секция на Slow Food към читалището на мрежа „Хлебни къщи“ е за защита на хляба, който се произвежда в социалното предприятие Обществен клуб „Фурна“. Световното движение за бавно хранене Slow Food се заражда през 1989 г. в град Бра, близо до Торино, като контрапункт на навлизащите тогава доста агресивно заведения за бързо хранене – уточни още тя.
В България движението навлиза през 2004 г. и създадените конвивиуми (събраните около каузата хора) носят в себе си идеята за издирване и запазване на културните кулинарни традиции в страната, както и основно местни сортове зеленчуци и плодове, ястия, които се приготвят по особени, типични за определен район начини.
„Важно е да има кой да отглежда уникални овощни видове, да има кой да пасе овце от все още запазена българска порода и да произвежда от тях сирене и кашкавал например – разпалено обяснява Силвия Неделчева. – Да се запазят уникалните български сортове и продукти.“
Всъщност поканата за членство в Slow Food е получена заради уникалните образователни методи за деца, които габровската „Хлебна къща“ въвежда. „Ние използваме основната храна – хляба, тестото като средство за образование и за творчество, което е доста дълбоко залегнало в концепцията на Slow Food за запазване на културни традиции – обясни Силвия.
Фотография: Празник на пестила в АЕК „Етър“
Пълният текст на новината четете във в. „100 вести“, 22 октомври 2014 г., „Габровският пестил отива на световното изложение за Slow Food „Тера Мадре“ в Торино“, автор Стефка Бурмова