
На 22 август отбелязахме 138 години от Шипченската епопея. В националното честване се включиха областният управител на Габрово Николай Сираков, кметът на Габрово Таня Христова, заместник-председателят на Народното събрание Димитър Главчев, генерал-лейтенант Константин Попов, първи заместник-началник на щаба на отбраната, Георги Кръстев, съветник на министър-председателя, Владимир Воронкович, посланик на Беларус в България, Татяна Кручко, генерален консул на Руската федерация в Русе, Андрей Малакей, вицеконсул на генералното консулство на Руската федерация в Русе, Илияна Иванова, член на Европейската сметна палата, народният представител Цветомир Михов, евродепутатът Андрей Новаков, областните управители на Стара Загора, Монтана, Силистра и Хасково, заместник областни управители на Габрово, Русе и Разград, и др.
Мъгла, дъжд и ниски температури посрещнаха на Шипка стотици граждани, дошли да се докоснат до историята. И макар че вместо с летни температури Върхът ги изненада с виелица, имаше от всичко – вълнения, състезания, напрежение, устрем, радост, съпреживяване, благодарност.
Ентусиазирани любители на туристическите преходи извървяха пътя до връх Шипка по трите пътеки от Соколския манастир, местността Узана и град Шипка.
180 ученика от цялата страна на възраст от 5 до 12 клас се състезаваха в скоростно изкачване стълбите към Паметника на свободата, а 70 ориентировачи провеждаха вероятно най-трудното си състезание, забулени в мъгла за „Купа Шипченска епопея“.

Въпреки атмосферните условия Шипка оживя в живи картини – полигон за обучения, действащ щаб, лазарет, полева кухня и възстановка на боевете пред погледа на всички. Малки и големи с интерес разглеждаха оръжия и униформи в изложбата „Докосни историята“, а кинозалата в административната сграда за първи път се оказа тясна да побере всички желаещи да гледат исторически филми.
Да отслужи заупокойна молитва на Върха беше и Великотърновският митрополит Григорий заедно с габровски свещеници. Венците за героите на Шипка поднесоха ученици от спортния клуб по ориентиране „Узана“.
В зала „Възраждане“ в Габрово Ансамбълът на въоръжените сили подари патриотичен концерт на габровци и гостите на града.

Повече за епичните боеве на Шипка през август 1877 г. прочетете тук.
Вечерта на площад „Възраждане“ в Габрово се състоя тържествена проверка, на която присъства лично и президентът Росен Плевнелиев. В словото си той заяви: „Шипченската епопея е венецът на вековните надежди и усилия на българския народ. Пътят до нея надграждаха поколения възрожденски революционери и просветители. Шипка беше възможна, защото преди нея шепа мечтатели подпалиха Априлското въстание, защото Ботев и Левски извървяха своята голгота, защото Паисий написа своята „История…“. Най-сетне, стана възможна, защото българите дораснаха да бъдат ковачи на собствената си съдба“.

Националното честване на Шипченската епопея се провежда под патронажа на държавния глава. Цялото слово на президента може да прочетете тук. Президентът и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили прие почетния строй на представителните части на Българската армия.

Кметът Таня Христова отправи приветствено слово към официалните лица, гостите на града и габровци по време на Тържествената проверка. В словото си тя акцентира върху подвига на бранителите и значението на боевете на Шипка не само от исторически поглед, а като светини на колективна памет за самоосъзнаването на всеки българин:
„С вас не можем да пътуваме във времето към тези, които защитиха прохода и извоюваха свободата ни! Но можем да бъдем тук, да ги почетем, да ги удостоим с правото да бъдат неотменна част от народната памет и свели глави, да бъдем мислено с тях – хилядите именни и безименни герои… Защото Шипченската епопея, освен храна за националната ни гордост, е урок за саможертвата като единствен възможен избор и нравствено послание за превъзмогване на себе си в името на Свободата. …

Днес битките са други, но не трябва да забравяме, че те също пишат история. Те също изпитват нашата храброст, достойнство, отговорност, доблест и вяра, които не е нужно да търсим някъде далеч, защото вече са ни дадени от предците ни и наред с духовността и образованието, са достатъчен капитал, за да създаваме заедно желаното бъдеще за страната ни. …
И когато за миг забравим, че всеки ден пишем история или позволим на суетата да ни превземе, Шипка ще е там – високо, като фар, който винаги ще ни показва вярната посока, за да продължим единни по пътя – този на вярата в доброто и благоденствието на България! Бог да благослови свободна България!“.
Тържествената проверка завърши с отдаване на почит на загиналите за свободата на България.



