Държавен архив Габрово представя виртуална изложба „Паметта за Шипченската епопея“, съобщават от Пресцентъра на Областна администрация Габрово.
Представени са снимки и документи от съхраняваните фондове, сред които и непоказвани досега. Посетителите ще открият документи и снимки на: главнокомандващи, картички с батални сцени и в частност от Епопеята на Шипка, на участници в Шипченските боеве – опълченци, руски войници и офицери, дейността на Временното управление в Габрово и на монахините на Девическия габровски манастир за осигуряване на тила.
Отделна част от виртуалната изложба обхваща документи и снимки, разкриващи признателността на поколенията към героите на Шипка, както и за строежа на Паметника на свободата. Едни от най-интересните документи, показвани в изложба за пръв път, са Грамота от Н.В. Цар Борис III за награждаване на опълченеца Никола Минчев от 1929 г., както и Диплом за провъзгласяването му за Почетен гражданин на Габрово. Той е един от 522-та живи опълченци и поборници, провъзгласени за Почетни граждани на Габрово с Протокол № 2 от 7 февр. 1923 г. на Габровско градско общинско управление. В изложбата е показана и част от Протокола.
Интерес представляват и документите, свързани със строежа на Паметника на свободата, чиято 85-та годишнина отбелязваме през 2019 г.: Договор между Комитета за въздигане паметник за възраждането и освобождението на българския народ и арх. Атанас Донков и скулптора Александър Андреев, 1926 г., както и снимки от строежа и освещаването му на 26 авг. 1934 г.
Може да разгледате изложбата в сайта на Национално честване Шипченска епопея тук.
Програмата за Национално честване Шипченска епопея 2019 вижте тук.
Кога са автобусите от организирания транспорт от Габрово до Шипка и обратно, вижте тук.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА В ИСТОРИЧЕСКИТЕ СТАТИИ НА ГАБРОВО DAILY
Подробности за Руско-турската война (1877-1878 г.) вижте в Онлайн енциклопедия Габрово тук
21 август 1877 г. – започват августовските боеве на Шипка
26 август 1934 г. – откриват Паметника на свободата на Шипка