100 медицински лица в област Габрово ще бъдат ваксинирани с първите доставени флакони с ваксини срещу COVID-19. От днес на територията на областта стартира имунизационната кампания, съобщават от Пресцентъра на Областна администрация Габрово.
50 от дозите са за медиците в МБАЛ „Д-р Тота Венкова“ – Габрово, 20 за Центъра по спешна медицинска помощ Габрово и 30 в Медицински център 1 – Севлиево.
Директорът на Спешната помощ в Габрово д-р Георги Шандурков беше един от първите ваксинирали се в Габрово. „Нямам никаква промяна преди и след ваксинацията, единствената разлика е, че се чувствам по-удовлетворен!“ – сподели д-р Шандруков и допълни: „В средата, в която работим е много важно да предпазим останалите. Човек трябва да бъде отговорен към себе си и към околните и аз апелирам към всички, не само колеги, да го направят. Ще трябва време, но е много важно да не оставим среда за разпространение на този вирус и точно затова е важна ваксината.“
Как ще продължи ваксинирането на медици в област Габрово?
През януари 2021 г. ваксинирането в област Габрово ще продължи, като тогава ще бъдат обхванати и останалите медицински специалисти, включени във фаза I от Националния план за ваксиниране срещу COVID-19 – това са специалисти от лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ, медицински специалисти по здравни грижи, лекари по дентална медицина, фармацевти, помощник фармацевти и друг помощен персонал.
В хода на изпълнение плана за ваксиниране се очаква да бъдат разкрити още имунизационни кабинети – в СБАЛББ Габрово, МБАЛ „Свети Иван Рилски“ – Габрово, „Д-р Теодосий Витанов“ – Трявна, МБАЛ „Д-р Стойчо Христов“ – Севлиево, както и ДКЦ база 1 в Габрово.
Кои са следващите фази за ваксинация?
Националният план за ваксиниране разпределя лицата на пет различни групи. Във фаза II са потребители и персонал на социални институции, педагогически специалисти и персонал на ферми за отглеждане на норки; фаза III – служители, участващи в поддържане на функционирането на основни за обществения живот дейности; фаза IV – възрастни хора на и над 65-годишна възраст и лица с придружаващи хронични заболявания поради по-тежкото протичане на заболяването и по-високия риск от развитие на усложнения, в т.ч. имунокомпроментирани или лица с вторични имунни дефицити; фаза V – уязвими групи от населението поради високия епидемиологичен риск от инфектиране, свързан с условията и начина им на живот.