Габровският парк „Маркотея” срещу завод „Буря“, който много габровци помнят, ще бъде изцяло осъвременен и реконструиран, за да се превърне в атрактивно място за отдих и забавления, съобщиха от Община Габрово. В парка не са влагани инвестиции повече от 20 години. Ще бъде рехабилитирано и спортното игрище до парка.
Как ще бъде благоустроен парк „Маркотея“
Северна, централна и южна зона ще разделят парка: Северна зона – основен вход, паркинг, обществено обслужване, атракции, рекреация; Централна зона – рекреация, изяви на открито, игра на открито; Южна зона – спорт, игра на открито, паркинг. Заложена е реставрация на архитектурните елементи на езерото – мостчета, пристан, кула, остров – японска градина, парапети и бордюри. Ще бъдат изградени три обслужващи сгради, кътове за отдих, за спорт и за игра на открито. Работният проект предлага благоустрояване на територията около автобусната спирка, чешмите и пешеходен подход към училище „Иван Вазов”. Ще има ново парково осветление и видеонаблюдение.
Рехабилитация на спортно игрище до парк „Маркотея“
Игрището е разположено в южната периферия на градския център на Габрово, в непосредствена близост до гъсто населени жилищни квартали, както и до училище „Иван Вазов”. Предвижда се полагане на съвременна полиуретанова настилка на игралните полета, монтаж на нови спортни съоръжения, осветление, рехабилитация на настилките и съществуващите трибуни, монтаж на нова ограда и порти, и обособяване на паркинг и зелена площ.
На 19.08.2015 г. Община Габрово и Управляващият орган на ОП „Регионално развитие“ подписаха Анекс към основния договор за безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на „Интегриран проект за изграждане на привлекателна, достъпна и зелена градска среда на гр. Габрово”. Чрез анекса бе осигурено финансиране за още четири обекта в рамките на проекта. Към момента изпълнените обекти са:
„Реконструкция на улица „Софроний Врачански“ гр. Габрово, ЦГЧ – Изток”
„Благоустрояване на VI-ти участък- ЦГЧ, Габрово”
„Реконструкция на кръстовище – „Консултативна поликлиника“ гр. Габрово“
„Благоустрояване зелена площ ул. Брянска, гр. Габрово”
С предоставените средства ще бъдат извършени ремонтни дейности по крайречната улица „Дунав”, изграждането на спортната площадка в ж.к. Дунав и рехабилитацията на спортното игрище до парк „Маркотея”. Четвъртият допълнително финансиран обект е „Благоустрояване на зелена площ по ул. „Брянска”, който всъщност Община Габрово вече реализира като неразделна част от реконструкцията на кръстовището до Консултативна поликлиника.
Реконструкцията на ул. „Дунав“, изграждането спортната площадка на ул. „Дунав“ и рехабилитацията на спортното игрище до парк „Маркотея“ бяха сред допълнителните обекти, за финансирането на които Община Габрово очакваше освобождаване на финансов ресурс по ОП „Регионално развитие“.