Второто „Хоро за хората“ в Габрово ще бъде на 17 май от 19.00 часа на площад „Възраждане”. Първото голямо българско хоро по общонационалната инициатива се изви на централния площад в Габрово на 26 април.
Габровци са поканени да се хванат на неделното хоро в народни носии, споделят от „Клуб на будителите“ – Габрово. Още в началото на миналия век, почти до последното му десетилетие, заради своето индустриално развитие, Габрово привлича хора от различни краища на страната. В мукавените куфари, с които са слезли на гарата, може би са донесли и малък спомен от родния край – забрадка, домашно тъкана резица кърпа, престилка, карлянка, риза или сукман, пафти и накити.
Да ги извадят от домашните ракли със спомени и да ги покажат на неделното хоро на градския площад, призовават от Клуба на будителите по повод второто издание на инициативата, което съвпада с празниците на града и 155-годишнината на Габрово като град.
Не е нужно участниците да са облечени изцяло в национални костюми, още по-малко препоръчително е да търсят за случая костюми, ушити за някой танцов колектив. Многообразието, макар и не съвсем в пълния си вид, е идеята на това хоро, предназначено за хората на Габрово – каквито са те днес: наследници на стари градски фамилии или от близките колиби, откъснати от корена си, но останали завинаги свързани с него потомци на Родопа, Пирин, Добруджа, Мизия и т.н. Естествено е да се очаква изобилието от габровски носии да е най-голямо, пък и все пак, става въпрос за габровското хоро от инициативата, която се разпространява във все повече български градове, над 15 вече.
Габрово беше дванадесетият град, който се залови на хорото в неделя преди залез слънце. На 26 април в Габрово на „хорото за Родината“ и под звуците на българската народна музика се заловиха млади и стари, някои от които не си спомняха кога за последен път са били на традиционно хоро, част от битието на нацията ни. Имаше и такива, които останаха в ролята на зрители, защото краката вече не ги държат, но и много млади хора, излезли на семейна разходка с децата си. Имаше и елементи на флашмоб, поднесен спонтанно от най-активните участници в хорото – танцьорите от габровските клубове и ансамбли, които са и най-ревностните пазители и разпространители на националната танцова традиция и с това, което правят „повдигат хилядолетния ни български дух“, каквато е и идеята на инициативата.
Общонационалната фолклорната инициатива „Хора за хората” в Габрово се случва благодарение на „Клуб на будителите“ и подкрепата на Община Габрово. Най-малко две недели в месеца, час преди залез слънце, в центъра на Габрово ще звучат български народни хора, а всеки, който желае ще може да се хване на хорото до познат, приятел или просто съгражданин.
Изображение: Клуб на будителите