Как се строи според старите български техники – на това се учат хора с различни професии в ЕМО „Етър“, участници в образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ в музея на открито в Габрово. Обучението им дава умения да направят сух градеж от камък, да изплетат плет и да изработват сглобки. За трета година събитието се провежда в „Етър“-а, организатор е сдружение „Мещра“, съобщават от музея.
Серхио де Лос Сантос – архитект от Далас, познава България благодарение на съпругата си, която е родена тук. Тексасецът има малка компания, чийто бизнес е свързан с професията му на архитект. Съпругата на Серхио де Лос Сантос разбира за образователната програма и го убеждава да се присъедини. Серхио отчита, че обучението в ЕМО „Етър“ ще му е от полза. Вероятно не точно за архитектурните проекти, по които работи, но за съхраняване на културното наследство. Американецът споделя, че е важно децата му да обичат културата на страната, от която е тяхната майка. Двете му дъщери знаят български език и имат приятели тук, а къщата им в Далас е с български елементи.
Александра Димитрова от Варна има намерение да закупи стара къща. Интересува се от постройки, създадени с естествени материали. Според нея хората, които живеят в такива домове, са по-здрави. Александра се учи на суха зидария. Не смята, че е трудно, определя този занаят като интересен.
Обучението в образователната програма „В света на старопланинската архитектура“ включва два модула. Участниците изслушаха лекции от специалисти – архитекти и историци, запознати с използваните техники за изграждане на различни съоръжения в миналото. Практическата част се реализира на поляната в ЕМО „Етър“, където всеки участва в създаването на сух каменен градеж, учи се да плете плет и да прави дървени сглобки.