
София филм фест гостува за осми път в Габрово. Вижте какво ни очаква на фестивала в зала „Възраждане“ на 10 и 11 юни.
Цената на билета е 3 лева! Касата на зала „Възраждане“ ще работи със следното работно време: 10 юни, събота: 17.00 – 20.00 ч.; 11 юни, неделя: 10.00 – 11.00 часа и 15.30 – 20.15 часа.
„Златна палма“ от Кан идва в Габрово – Кен Лоуч и „Аз, Даниел Блейк“
Кен Лоуч отново беше удостоен с престижната „Златна палма” в Кан – десет години след „Вятърът в ечемичените ниви”. Неговият филм „Аз, Даниел Блейк” („I, Daniel Blake”) ще бъде представен пред габровската публика в събота, 10 юни, от 18.00 часа в зала „Възраждане”.
Копродукцията на Великобритания, Франция и Белгия от 2016 г. има в актива си още десетки награди от различни филмови форуми и предава историята на един възрастен дърводелец, чийто живот се разпада на парчета в огромното море на бюрокрацията. Създадена с хумор, топлина и отчаяние, лентата е безкомпромисна – пленява с естествената простота на разказа, близка до минимилизъм, запазена марка за филмите на Кен Лоуч и неговото социално кино. Тя е израз на загриженост към все по-обедняващите обикновени хора.
Това е разказ за сблъсъка със системата на един обикновен човек – Даниел Блейк (в ролята Дейв Джоунс). Сред абсурдната джунгла от сиви офиси и досадни чиновнци, които осигуряват помощи за безработни и хора в неравностойно положение, Даниел се сприятелява с Кейти (Хейли Скуайърс), самотна майка на две деца в подобна ситуация. Двамата решават, че е по-честно да не се играе по правилата на бюрократичния свят и да не бъдат фалшиви…
„Често си припомням една стара фраза: „Агитирайте, образовайте, организирайте”. Сигурен съм, че не може да образовате толкова много, колкото би ни се искало, но пък може да задавате въпроси; като цяло е трудно да организирате чрез филмите си, но със сигурност може да агитирате. Аз мисля, че да агитираш е голяма цел, защото да бъдеш самодоволен за неща, които са нетърпими, е просто неприемливо. Герои в капан от ситуации, на които се налага да разрешат сложни конфликти – това е същността на драмата. Мисля, че гневът може да бъде много конструктивен – гневът, който оставя публиката с усещането за нещо неразрешено като проблем, с някакво предизвикателство, той може да свърши добра работа.” – споделя Кен Лоуч.
„Лудетини“: Приключение с две дами от психиатрична клиника в Тоскана
Показана премиерно в „Петнайсетдневката на режисьорите” в Кан, най-новата творба с подписа на Паоло Вирдзи „Лудетини” („Like Crazy”, Италия-Франция, 2016) е вечерното продължение на третия фестивален ден. Прожекцията започва в 20.00 часа, 10 юни, зала „Възраждане”.
Филмът ще срещне зрителите с две дами, настанени в психиатрична клиника в Тоскана. Животът ги събира по случайност, те не се поколебават да грабнат шанса и да избягат заедно и се оказват в приключение, което ще промени съдбата им завинаги… Превърнал се в любимец на публиката на фестивалите във Валядолид и Варшава, този филм вече завладява сърцата и на киноманите в България, благодарение на страхотните актриси Валерия Бруни Тедески и Микаела Рамацоти.
В света на императорските пингвини
С първата неделна прожекция на 11 юни, от 11.00 часа, габровци ще се срещнат с един провокативен и увлекателен документален филм, който ще очарова зрители от всички поколения – „Императорът“ в зала „Възраждане“.
Люк Жаке покори света с епоса „Походът на императорите”, носител на Оскар за 2005 г., превърнал се в една от най-успешните документални продукции на всички времена и в боксофис хит с приходи над 127 милиона долара. Най-новата творба на режисьора отново е посветена на императорските пингвини в Антарктида. Заснет на снежния континент миналата зима в хода на дълго подготвяна експедиция, „Императорът” („L’empereur”/„March of the Penguins 2”, Франция, 2016) предлага на зрителите невиждани кадри от дебрите на световния океан, благодарение на екипировката на специална подводница и безкрайно красиви кадри от въздуха, уловени с дрон.
Разказът е за един млад пингвин, на прага на първото си пътуване. Той чува мистериозен зов, който го кара да напусне дома си и да поеме към все още неизвестното приключение през ледовете на континента. Негов другар в пътешествието е опитен, възрастен пингвин, чрез чийто образ Жаке умело извиква спомени, съмнения и страхове, които вероятно са част от познатия път на всички поколения пингвини – към единствената възлюбена, към инстинкта за създаване на поколение, към зова на природата… Сигурно човекът ще си остане единственото живо същество на тази планета, което притежава разум и въпреки него, продължава да разрушава безогледно собствения си естествен дом. Природата говори, но никой от нас не си прави труда да се вслуша в нея…
От гетата в Бразилия до световните стадиони
В програмата на „София Филм Фест в Габрово” е включена и една страхотна, трогателна биографична творба, посветена на един от най-великите футболисти на всички времена, ако не и най-великият – „Пеле: раждането на една легенда” („Pele: Birth of a Legend”, САЩ, 2016). Прожекцията на филма на Джеф и Майкъл Цимбалист започва в 16.00 часа, в неделя, 11 юни, зала „Възраждане“.
От гетата в Бразилия до централно място на едно от най-големите спортни събития в света, кариерата на Пеле е истинско чудо. Той става най-младия футболист (на 17 години), който печели Световната купа. Лентата е изпълнена със смях, житейски уроци и сърдечност. Това е един вдъхновяващ биографичен филм, който дава прекрасна възможност на всички фенове да се запознаят с пътя на легендата Пеле.
Голямата награда на София филм фест – „Безбог“
Вечерната програма на последния фестивален ден продължава с филма на Ралица Петрова „Безбог” („Godless”, България-Дания-Франция, 2016), който ще започне в 18.00 часа, в зала „Възраждане“.
На финала на 21-вия София Филм Фест лентата получи Голямата награда „София – град на киното” в Международния конкурс, както и наградата за най-добър български игрален филм, определена от международно жури. Отличеният със „Златен леопард” в Локарно и две награди в Сараево, както и с голямата награда „Златна роза” филм на Ралица Петрова, е „разтърсващо изследване на човешкия дух в копнежа му за чистота и изкупление”.
Сюжетът следва една медицинска сестра, въвлечена в измама с фалшиви самоличности, която неочаквано проявява пристъп на човечност.
„Светът – или поне българският свят – се дави в депресия, корупция и мизантропия. Любовта не съществува, макар че от време на време хората я търсят. Това е посланието на дебютния филм „Безбог” на режисьорката Ралица Петрова, филм, който си поставя за цел да покаже на зрителя цялата безрадостност в живота на посткомунистическа страна, където нищо не се променило”, пише „Варайъти”.
Филмът ще бъде представен в Габрово от Ралица Петрова – автор и режисьор, която ще бъде специален гост и ще очаква Вашите впечатления и въпроси!
Франсоа Озон закрива София филм фест в Габрово с „Франц“
Предложението ни за финал на фестивалната програма е „Франц” („Frantz”, Франция-Германия, 2016), който започва в 20.15 часа,в зала „Възраждане“.
Това е най-новият филм на майстора на модерното френско кино Франсоа Озон („Осем жени”, „Басейнът”). Премиерата на копродукцията между Франция и Германия беше на Венецианския фестивал през септември 2016 г., а Паула Беер беше удостоена с наградата „Марчело Мастрояни” за най-добра млада актриса. В ролята на младия французин е Пиер Нини, когото видяхме фестивално у нас в образа на прочутия дизайнер във филма на Жалил Леспер „Ив Сен Лоран”.
Творбата е увлекателно упражнение по стил в черно-белия спектър, което отвежда зрителите в дните след Първата световна война, за да им разкаже история, наситена с любов и драматични обрати. Анна тъгува за годеника си и всеки ден носи цветя на гроба му. Именно там немската девойка среща тайнствен французин, който също е дошъл да отдаде почит на загиналия Франц.
Ето какво споделя Озон за своята работа по „Франц”: „Докато се подготвях за филма, осъзнах, че ако разкажа тази история в черно-бяло, ще я направя по-силна и по-реална. В крайна сметка нашите спомени от войната са в черно и бяло. Сметнах, че това ще е добър начин да пренеса зрителя още по-дълбоко в историята. А и от естетическа гледна точка периодът, върху който се фокусира филма, е период на тъга и страдание – не мога да си го представя цветен… Употребата на цвят е не толкова логическа, колкото емоционална.”