
Рекордна посещаемост в седмицата след 24 май отчете Националният музей на образованието – Габрово. С 35% повече посетители отбелязват от музея в периода 26 май до 1 юни в сравнение с миналата година. 3 487 души са се запознали с историята на българското образование.
Освен уникалния брой посетители – 3 487, НМО отчита и значително удължаване престоя на посетителя в музея.
Най-голям дял има традиционната аудитория – учениците от първи до четвърти клас и учителите. Според музейната статистика тази година се наблюдава увеличаване дела на възрастните – най-вече родители, придружаващи групите. По-малък е процентът на ученици от основната спепен.
Най-много организирани посещения в цитирания период има от София, Варна, Плевен, Стара Загора, Добрич, Ямбол, Разград, Шумен, Казанлък, Бургас, Габрово.
Удължава се и престоят на посетителите в музея. Причината е в предварителната организация и предлагане на специални събития от страна на Националния музей на образованието.
Ученици избраха НМО за тържествено завършване на учебната година с ритуал
137 класа избраха НМО – Габрово за тържествено завършване на учебната година с ритуал по връчване на свидетелствата в автентичната среда на музейните възстановки.
157 преминаващи в по-горен клас ученици получиха Атестат от НМО. Музейното свидетелство е фотокопие на оригиналния Атестат, който Главното мъжко училище в Габрово връчва на първия випуск през 1875 г. Преди Априлското въстание Атестат са получили само 5 седмокласника, по-късно оставили имената си в историята – Васил Дюстабанов, Никола Рязков, Димитър Добрев, Тодор Постомпиров и Жельо Маринов – първите четирима от Габрово.
НМО предложи „Годишно изпитание“ във възстановката на взаимно училище
Най-голям интерес тази година предизвика предлаганото от НМО „Годишно изпитание” във Възстановката на взаимното училище, анимирано от музейни специалисти по Рибния буквар на Петър Берон. Изпитанието се провежда в рамките на един учебен час и през него преминаха 47 класа от Габрово, Ямбол, Стара Загора, София, Разград, Русе, Раднево.

Всички 3487 посетители са обслужени с екскурзоводна беседа. 40 процента от тях са гледали и филми в музейната кинозала, посветени на новобългарското образование, проследяващи просветните ни традиции и свързаните с тях просветни дейци. Филмите са методически помагала, изработени от Националния музей на образованието в помощ на учебния процес и се приемат с изключителен интерес от учителската колегия.