На 29 юни според българската народна традиция е Петровден. На този ден старите габровци отговявали от Петровите пости с пиле и баница с краве масло. Раздавали се и първите ябълки за починалите.
Имен ден имат Камен, Камена, Кремена, Павел, Павлин, Павлина, Патриция, Петрана, Петър, Преслава.
Традиционна обредна храна за петровската трапеза е т. нар. „бял мъж“ – приготвя се от прясно, небито и неизцедено сирене и пшеничено брашно.
Народният празник винаги се свързва и с жътвата, с младите животни и първите плодове – ябълки петровки, разказват от първия у нас музей на открито АЕК „Етър“.
Българската православна църква почита на 29 юни Св. първовърховни апостоли Петър и Павел. Те ревностно разпространявали словото Божие и претърпели много страдания и гонения.
Свети апостол Петър, брат на ап. Андрей Първозвани, бил неук и беден рибар от град Капернаум на брега на Галилейското езеро. Еврейското му име било Симон, а името Петър, което на гръцки означава „камък“, му било дадено от Христос.
Свети апостол Павел (от латинско паулус – малък), с кръщелното име Савел, не е от кръга на Христовите ученици. Роден в Мала Азия, той бил фарисей и участвал в гоненията срещу християните и в убийството на свети първомъченик Стефан. Обръщането му към Христос станало в резултат на необикновено видение. На път за Дамаск Савел видял необикновена светлина и чул Божия глас от небето: „Савле, Савле, защо ме гониш? … Аз съм Иисус, когото ти гониш“. Това събитие било повратно в живота му. Излекуван, той се покръстил и станал най-ревностния разпространител на християнската вяра.
Изображение: pravoslavieto.com. По информация от АЕК „Етър“ и pravoslavieto.com