
Етнографски музей на открито „Етър” в Габрово организира безплатно обучение на гайтанджии. Обучението ще се проведе от май до август тази година. След оценка на уменията от комисия, най-добре представилият се ще стане част от екипа на музей „Етър“.
Желаещите да се запишат могат да се свържат с уредник отдел „Занаяти” +35966810587 и +359884772156 до 15 април 2019 г.
Досега музеят организира обучения по бакърджийство, хлопкарство и мутафчийство. Обичаят гайтанджийство е представен автентично единствено в „Етър“-а.
Гайтанджийството – началото на вълненотекстилната промишленост на Габрово
Гайтанът е плетен вълнен шнур, който служи за украса на българските народни носии. Производството му възниква сравнително късно в края на ХVІІ век. Първоначално плетенето на гайтан е бавен и труден процес, извършван изцяло на ръка. Началото на механичното плетене се отнася към първите десетилетия на XIX век, когато се появява чаркът – първата българска машина.

Развитието на гайтанджийството в Габрово започва през 30-те години на XIX век. Чарковете за плетене на гайтан се подреждат в специализирана сграда, наречена гайтанджийска одая. Те са с 8, 10, 12 калема, толкова са и нишките, от които гайтана се сплита.
Цялата му по-нататъшна обработка – пърлене, боядисване, подготовка за търговия, се извършва извън одаите, наричани бояджийни. Занаятът поставя основите на развитието на вълненотекстилната промишленост в Габрово.