Изложбата на Националния музей на образованието „И ний сме дали нещо на светът…“, посветена на Светите братя Кирил и Методий, гостува в Археологически музей – Велики Преслав.
За първи път се показват в изложбата и движими културни ценности от музейния фонд на НМО. Включени са археологически находки – керамични дъна с врязани букви, кирилски текст върху част от каменна колона. Най-стари учебни писала и пособия – хараксал, пюпитър, пинакида, дивит, табла за писане, тетрадки по краснописание. Включени са взаимоучителни таблици, Неделник от 1806 г., първи буквари – на Бусилин от 1844 г. , където за пръв път се появяват образите на Светите равноапостоли, и книги от личната библиотека на Васил Априлов. В „Българските книжници…” от 1841 г. Априлов защитава българския произход на Кирил и Методий.
„Изложбата е визуален израз на историческия път – от Реймското евангелие, с което коронясват френските крале, през Самарското знаме с образите на Кирил и Методий, през първия български паметник на Светите братя в Казанлък, през най-високото отличие до 1944 г. – орден „Св. Св. равноапостоли Кирил и Методий”, до обявяването им от папа Йоан Павел II за Съпокровители на Европа.” – съобщава Мая Карагьозова, директор на НМО.
„И ний сме дали нещо на светът…” ще гостува във Велики Преслав до края на месец юли.