„Портрет на Н. Гюков”, художник Лазар Донков

ХГ „Христо Цокев“ показва картина от създателя на „Етър“-а Лазар Донков

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

„Портрет на Н. Гюков”, художник Лазар Донков
„Портрет на Н. Гюков”, художник Лазар Донков

Картина от създателя на ЕМО „Етър“ Лазар Донков е акцент на месец септември в Художествена галерия „Христо Цокев“ в Габрово. Картината е „Портрет на Н. Гюков“. През тази година се навършват 110 години от рождението на Лазар Донков.

Лазар Донков е роден в Габрово на 20 септември 1908 г. в семейството на Рада Голосманова, която е от стария фабрикански род Тухладжиеви, и Иван Лазаров Донков (1867-1946),  основател на първата патронна фабрика в България – споделят от галерията.

Лазар Донков завършва Априловската гимназия в Габрово през 1927 г. По финансови причини Лазар Донков не успява да осъществи мечтата си да следва архитектура.  Той обаче обикаля габровските села и прави стотици скици и рисунки на възрожденски къщи, занаятчийски работилници и технически съоръжения. Така през 1948 г. се заражда и идеята за етнографски музей на открито в Габрово. На 7 септември 1964 година отваря врати и първият у нас музей на открито „Етър“.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
Categories Култура

Габрово Daily е независима онлайн медия с новини за Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна в разделите общество, икономика, образование, култура, спорт, история, изкуства и др. Медийната група на Габрово Daily включва новинарския сайт www.gabrovodaily.info, портала www.gabrovo.net, бизнес портала www.biz.gabrovo.net, Онлайн Енциклопедия Габрово www.gabrovowiki.com, Онлайн музей на Габрово www.gabrovodaily.info. Националните ни медии са сайтът за благотворителност и доброволчество "Добрите българи" www.dobrite.bg и националния исторически сайт "Сторник" www.stornik.org. Медията Габрово Daily е създадена на 17 юни 2014 г. от Момчил Цонев - журналист, писател, културен мениджър, специалист по уеб и дигитален маркетинг. За контакти с нас и запитвания за партньорства и реклама: editor@gabrovodaily.info

error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.