В. „100 вести“, бр. 148, 30 юни 2017 г., Автор: Вела Лазарова
С концерт-спектакъл „Годината на Левски”, посветен на 180-годишнината от рождението на Апостола на свободата, на 27 юни в зала „Възраждане” пред много млади хора и граждани оживя човешкият образ, многоликата личност, непреходното дело и посланията, които и днес Васил Левски отправя на съвременниците. Събитието беше организирано от Обществен комитет „Васил Левски” – Габрово и Община Габрово.
Във встъпителното си слово заместник-кметът Нела Рачевиц изтъкна: „Васил Левски е част от родовата памет и национална идентичност. Неговите идеали са знаме на неговите съвременници и идващи поколения“. Уроците на Левски не са забравени и не могат да бъдат забравени, защото те ще ни съхранят като българска нация – желанието му да изгради чиста и свята република, увереността му, че свободата е благо, което се полага на всички, вярата му, че равенството на народите е постижимо, а обединението на българите – необходимо, сподели още Нела Рачевиц в словото си.
Концертът спектакъл, по идея на Даниела Цонева, председател на Обществен комитет „Васил Левски“ – Габрово, започна с кратък късометражен филм, посветен на Апостола. Филмът беше предоставен за излъчване от младия екип на „Българска история“, който стана партньор на честването в Габрово.
Събитието „Годината на Левски“, по сценарий на Момчил Цонев, заместник-председател на Обществен комитет „Васил Левски” – Габрово, бе балансирано между рецитал, изпълнен от младежката театрална студия при читалище „Христо Смирненски – 1949” – кв. Русевци, с ръководител Светослав Славчев, изпълнения на Детски фолклорен ансамбъл „Габровче” и мултимедия с документални материали, фотоси, художествени портрети на Васил Левски и картини на известни български художници, претворили моменти от живота и делото на
водача на българската национална революция.
Спектакълът ни припомни и откъси от популярния преди години сериен филм „Демонът на империята”. Зрителите в зала „Възраждане“ видяха сцените на клетва на революционен комитет и проповед за свободата в изпълнението на Илия Добрев като Левски.
Логичен акцент в концерта спектакъл беше мултимедията „Апостола на свободата и Габрово“. Възпоменателното събитие открои приноса на възрожденско Габрово в националната революция. Зрителите научиха малко познатата легенда, че Левски е живял близо година в Габрово, за да подготви Даскал Николовото въстание през 1862 година.
Пет са документираните идвания на Васил Левски в Габрово. През 1870 година Апостола е съпроводен от Матей Преображенски и създава в Габрово революционен комитет с кодовото име Перун – част от Вътрешната революционна организация. Отново си припомнихме прословутата строга отчетност на Апостола за всяка похарчена народна пара, дори
за най-дребното. В тефтерчето си срещу датата 22 март 1872 година Левски отбелязва – похарчени 2 гроша за маслини, хляб и ябълки в Габрово. Открои се и мястото на Девическия манастир в революционните борби през Възраждането – именно в манастира в Габрово Левски е намирал убежище.
Танцовият състав с ръководител Лъчезар Захариев и хорът с ръководител Румелия Алексиева на Детски фолклорен ансамбъл „Габровче” бяха подготвили специална тематична програма. Прозвучаха обичани възрожденски песни, любимата песен на Апостола в изпълнение на Цветан Гатев, „Кой уши байрака”, „Обесването на Васил Левски”, „Хубава си, моя горо“.
Сред посетителите на концерта спектакъл бяха и учениците от клуб „Млад възрожденец” при Национална Априловска гимназия с ръководител Пенка Петрова – преподавател по история. Клубът беше учреден през 2014 година по инициатива на Общобългарски комитет „Васил Левски“ – София и неговия председател Васил Василев.
По време на концерта-спектакъл бе организирана и томбола с награда – специалният брой „Васил Левски. Разказ за безсмъртие” от февруари 2017 година на списание „Българска история”. След концерта късметлиите гордо отнесоха със себе си любопитното четиво. 100 броя от списанието бяха дарени от „Българска история“ специално за габровци и освен до посетителите на събитието, ще стигнат и до габровските училища и библиотеки.
Прекрасният концерт-спектакъл, подготвен и изпълнен с толкова много любов и професионализъм, заслужава да бъде видян в „Годината на Левски” още наесен от всички учащи се, от габровското гражданство.