Конкурс търси лого за „Приеми ме на село“

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Проект "Приеми ме на село"Конкурс на Община Габрово ще търси най-доброто лого за инициативата „Приеми ме на село”. Документите се приемат в деловодството на Община Габрово до 16:00 ч. на 06 март 2015 г. (българско време). Знакът ще намери приложение в разработването на рекламни и печатни материали, грамоти, сувенири, бланки и др., в рамките на реализиране на проекта.

Постъпилите конкурсни проекти ще се оценяват от специално назначено за целта жури.  Авторът на проекта, класирани на първо място, ще бъде поканен от Община Габрово за подписване на договор за откупуване на авторските права срещу сумата от 500 лв.

Условията и реда за кандидатстване може да изтеглите оттук.

Как започна проекта

През септември 2013 г. в с. Новаковци бе поставено началото и пилотно бе осъществена инициативата „Приеми ме на село”, чиято основна цел е опознаване, съхраняване и популяризиране на българското културното наследство – традиции, занаяти и обичаи, чрез предаване опит и знания между поколенията.

Разработен бе модел на Приемно село в България, в което млади хора от града („внучета назаем“) имаха възможността да се живеят при баби и дядовци „под наем” и да се включат активно в селския живот.

През 2014 г. инициативата „Приеми ме на село” бе разширена и мултиплицирана, чрез включване на пет приемни села и бе поставено началото на създаване на мрежа от Приемни села в България. Тя е изцяло насочена към разширяване на достъпа на децата и младите хора до българското културното наследство – фолклор, народни традиции, занаяти и обичаи. Дейностите, които се реализират в рамките на проекта са в три основни направления:

Основните направления на дейностите по проекта са:

Кулинарно наследство

Приготвяне на традиционни домашни специалитети и запознаване с целия цикъл дейности, свързани с определеното ястие. Например: Дърпана баница – усвояване на умения, свързани с доене на кози, приготвяне на домашно сирене, биене на домашно масло, замесване на тесто и т.н.

Приготвянето на обредни хлябове;

Записване на автентични народни рецепти.

Фолклорни традиции

Изучаване на народни песни и хора;

Изучаване и възстановка на местни обичаи и традиции;

Работа на терен – изследване, проучване и документиране нс интересни факти, свързани с местния бит, традиции и обичаи.

Традиционни занаяти  – плетачество, предачество, тъкачество, плетене на кошници, изработване на сувенири от природни материали, ковачество и др.

Селски бит – запознаване и усвояване на традиционните домашни дейности, запазени и до днес в селския бит – косене на трева, прекопаване на лозе, бране на царевицата, вадене на картофи, водене на добитъка на паша, доене на животни, носене на вода с менци, цепене на дърва за огрев, приготвяне на зимнина и пр.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
Categories Култура

Габрово Daily е независима онлайн медия с новини за Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна в разделите общество, икономика, образование, култура, спорт, история, изкуства и др. Медийната група на Габрово Daily включва новинарския сайт www.gabrovodaily.info, портала www.gabrovo.net, бизнес портала www.biz.gabrovo.net, Онлайн Енциклопедия Габрово www.gabrovowiki.com, Онлайн музей на Габрово www.gabrovodaily.info. Националните ни медии са сайтът за благотворителност и доброволчество "Добрите българи" www.dobrite.bg и националния исторически сайт "Сторник" www.stornik.org. Медията Габрово Daily е създадена на 17 юни 2014 г. от Момчил Цонев - журналист, писател, културен мениджър, специалист по уеб и дигитален маркетинг. За контакти с нас и запитвания за партньорства и реклама: editor@gabrovodaily.info

error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.