Руски киноавангард и „Броненосецът Потьомкин“ (СССР, 1925, реж. Сергей Айзенщайн) ще представи клуб „Вторник кино“ в галерия „Орловска 10“ на 5 януари от 19:30 ч. Входът за събитието е с абонаментни карти, а цената на еднократна прожекция е 3,90 лв.
Сред лентите на киноавангардистите в Съветска Русия особено място заема „Броненосецът Потьомкин“ на Айзенщайн – филм, който заедно с “ Раждането на една нация“ и “ Гражданинът Кейн“ е определян като един от най-важните и влиятелни филми, правени някога. „Потьомкин“ е титулуван като еталон за филм с най-съвършена и сбита структура в историята на киното, както и като творбата, налагаща възгледите на своя автор за монтажната техника не като подчинена на логиката на разказа, а като родена от психологическите подбуди на автора и оттам пораждаща физически и емоционални чувства от страна на публиката – споделят от клуб „Вторник кино“.
В годините непосредствено след Октомврийската революция Ленин смело обявява киното за най-важното изкуство – изкуство, което не само трябва да достигне до многомилионното население на новосформирания Съветски съюз, но и да бъде средство за агитация на правилността на болшевишката политика. Встрани от идеологическия момент обаче, руското кино през 20-те години не остава встрани от европейските авангардистки търсения по отношение на драматургията, визията и особено на монтажа като най-специфичното изразно средство на филмовия език. Руските кинотворци като Лев Кулешов, Дзига Вертов и особено Сергей Айзенщайн са и брилянтни теоретици и като такива имат фундаментална роля за развитието на световната филмова мисъл.