Младежи от Габрово ще се учат как се създава театрален спектакъл

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

"Работилница за ритъм"
Eкипът и участниците в „Работилница за ритъм“, част от същия проект

Ученици от Габрово ще се учат как се създава театрален спектакъл. Те ще са разпределени в пет работни групи (драматургия, изобразително изкуство, музика, танц и театър). Всяка от тези групи ще има конкретни задачи. Първата ще измисли текст за пиеса, втората група ще създаде визуалната среда (костюми и сценография), третата група ще подбере подходящата музика, а четвъртата ще направи хореографията. Петата група, която е театралната, ще включи в работата си всички останали направления. Това съобщават за Габрово Daily от „3/5/7/ Cats’ House“, инициатори на дейностите по проекта „Изкуството – докосване до божественото“, финансиран от Община Габрово по програма „Култура” 2016.

Част от същия проект беше и нестандартният спектакъл „Работилница за ритъм“, който озвучи Габрово с Шекспир и музика от… варели.

Учениците участници са от Националната Априловска гимназия и НУ „Васил Левски“, но всеки желаещ от друго учебно заведение в Габрово е добре дошъл, споделят организаторите.

В първото направление – „Драматургия“ – целта ще бъде да се създаде текст, върху който да се работи впоследствие. Участниците ще творят съвместно с професионален драматург – Александър Перпелиев. Участниците ще получат ценни съвети за работа с писменото слово и за начините, по които въздейства то на читателя и публиката. Крайната цел на драматурга ще бъде да ги преведе през тайнството (тайните) на създаване на една театрална пиеса.

След като драматургичният текст е готов, пиесата е една крачка по-близо по пътя си към театралната сцена. Преди това идва ред за следващото направление – „Изобразително изкуство“. В този етап ще бъде създадена театралната среда, декорите и костюмите. Ще се рисуват скици и сторибордове. Всичко това ще се проведе под напътствията на габровския художник Пепа Минчева. Задачата на художника е да обясни основите и някои тънкости на своето изкуство. Да даде на участващите кратка представа за развитието на изобразителното изкуство през годините. Да ги запознае с известни творци и техните творби. Да обясни важността на художника в света на театъра. Крайната цел ще бъде текстът, който е създаден в направление „Драматургия“, да намери своите визуални изразни средства.

В направление „Класически танц“ групата ще работи с Лили Пантeлеева от танцова школа „Лиана“.  Работейки съвместно с композитора, хореографът помага за по-различното визуално представяне на дадени театрални сцени. С Лили Пантелеева ще бъдат проведени редица практически упражнения и занимания. Крайната цел е част от това, което участващите изработят с хореографа, да попадне в представлението.

Направление „Музика“ ще включва кратки теоретични лекции, запознаване с класически музикални произведения, използване на разнообразни музикални инструменти, навлизане в особеностите на професионалния живот на музиканта. Участниците ще работят заедно с диригента на Габровския камерен оркестър Иван Стоянов и музикантите Ивайло Ангелов и Даниела Данис-Христова.

Направление „Театър“ ще бъде заключителният етап от съвместната работа на участващите в проекта и гостуващите специалисти. Под ръководството на театралния режисьор Биляна Петрова и габровските актьори Димо Димов, Надежда Петкова и Петко Петков придобитите знания и умения ще бъдат използвани на по-сложно ниво. Ще се мине през различните етапи от създаването на един спектакъл: репетиции, анализ на ролите и действието, разпределение на роли, поставяне и работа на сцена. Участниците ще надникнат зад кулисите на театралното изкуство и ще имат привилегията да станат част от един завършен сценичен проект. Във финалния етап изработеният спектакъл ще бъде представен пред публика. Участващите ще усетят сценичната треска, вълнението и емоционалния контакт със зрителите.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.