Габровският драматичен театър „Рачо Стоянов“ и фолклорен ансамбъл „Пирин“ се включват в честванията на 50-годишнината от обявяването на село Боженци за архитектурно-исторически резерват. На 20 септември от 19:00 часа габровската драма ще изиграе постановката „Село, село, пусто село“ на открито в АИР „Боженци“.
Официалните чествания ще продължат с концерт, който фолклорен ансамбъл „Пирин“ ще изнесе на 21 септември, неделя, от 12.30 часа на мегдана в АИР „Боженци“.
Във връзка със събитията се въвеждат временни ограничения на движението в центъра на АИР „Боженци“. На 20.09.2014 г. (събота) от 17.00 часа до 21.00 часа и и на 21.09.2014 г. (неделя) от 11.00 часа до 14.30 часа ще бъдат затворени централните улици в Боженци.
Идеята за обявяването на село Боженци за архитектурно-исторически резерват възниква през 1962 г. Комисия от специалисти, която извършва проучванията, обръща внимание на специфичните особености на архитектурата в Боженци, като дървените сглобки на конструкциите, автентичността на архитектурните паметници и живописността на селището. В резултат от дискусията, на 1 ноември 1962 г. се взема решение за обявяване на с. Боженци за архитектурен резерват. На 28.01.1964 г. Държавният комитет по строителство и архитектура издава Решение № 155, в което се посочва, че с. Боженци е единственото село, запазило цялостно характера си от епохата на Възраждането. В него са съхранени много ценни етнографски и архитектурни паметници и градоустройствени ансамбли. На 6 септември 1964 г. тържествено е открит АИР „Боженци“.
През Възраждането Боженци е селище с процъфтяващи търговия и занаяти. Търговци – кърджии, пътуват до Русия, Австро-Унгария, Египет и Персия. Масовата миграция на жителите му след Освобождението, когато традиционната търговия и занаятите в Боженци замират, довежда до прекъсване на културното, икономическото и социалното развитие на селището. Точно това прекъсване помага за съхраняването на цялостния архитектурен и градоустройствен ансамбъл на едно българско селище от епохата на Възраждането. В Боженци е съхранена непокътната възрожденска атмосфера с прекрасни архитектурни образци от XVIII – XIX в.