7 септември 1964 г. – отваря врати първият у нас музей на открито „Етър“

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

ЕМО "Етър"
ЕМО „Етър“

Етнографският музей на открито „Етър“ в Габрово официално отваря врати на 7 септември 1964 г. Негов вдъхновител и създател е Лазар Донков. “ В досегашните музейни експозиции не можеше да се постави зрителят в непосредствен контакт с отминалата действителност. Всичко това беше причината – пише Донков – да се роди у мен мисълта да се създаде действащ музей на открито…. за да може миналото да стане видимо, лесно за възприемане и разбиране, да може да се съхрани това огромно национално богатство.“

Създателят на ЕМО "Етър" Лазар Донков © ЕМО "Етър"
Създателят на ЕМО „Етър“ Лазар Донков © ЕМО „Етър“

Това е първият по рода си музей в България. Намира се в поречието на река Сивек, на 8 км южно от центъра на Габрово, сгушен в полите на Балкана.

ЕМО "Етър" - Габрово
ЕМО „Етър“ – Габрово

Изграждането на етнографския парк-музей край с. Етъра започва на 23 април 1963 г. Официално решението е взето от ОК на БКП и ИК на ОНС – Габрово. През същата година се извършват реставриране на тепавицата и воденицата – караджейка, валявицата, пренасяне на ножарската работилница, строителството на воденица – долапкиня (копие на оригинал). Три са методите, които се използват в музея – реставрация на обекти, заварени на терена; пренасяне на оригинални съоръжения и пресъздаване на сгради по предварително направени заснемания (копия на оригинали).

23 април 1963 – започва изграждането на първия у нас музей на открито „Етър“

През 1964 година започва строителството на струга за гаванки, механичното точило, гайтанджийската одая и бояджийната. С официалното откриване на музея на 7 септември същата година неговият създател Лазар Донков е назначен за уредник – завеждащ музея. На следващата 1965 г. се налага корекция на коритото на река Сивек. През 1966 г. Етнографски парк-музей „Етър“ е обособен в самостоятелен институт с директор Л. Донков. През пролетта започва строителството на бичкиджийницата (копие на оригинал) на струга за бъклица от с. Топлеш. През 1967 г. музеят е обявен за народен парк. Започва изграждането и на прочутата занаятчийска чаршия. Първите обекти там са табахана, грънчарска и куюмджийска работилници.

АЕК "Етър" - Габрово
ЕМО „Етър“ – Габрово

Височайшо посещение ознаменува 1969 г. – идва първият секретар на ЦК на БКП Тодор Живков. През същата година започва строителството и на добре известната къща на Петър Сака.

През 1971 г. музеят става национален паметник на културата, а за личен принос в изграждането му на Лазар Донков е присъдено званието „Заслужил деятел на културата“ .

Основите на хотел – странноприемница „Етър“ са положени през 1976 г. Започва и строителството на часовниковата кула, която е копие на Дряновската. На 13 септември 1976 г. на 68-годишна възраст умира създателят на уникалния музей Лазар Донков.

През 1977 г. една емблематична за възрожденско Габрово сграда вече се извисява над река Сивек – завършва строителството на копието на Кръстникколчовия хан. Сградата се използва за администрация, фондохранилище и изложбена зала на музея.

Часовниковата кула издига снага над Етъра през 1978 г. Хотелът-страноприемница вече посреща посетители през 1981 г.

За първи път състезание на майстори – бакърджии се провежда в Етъра на 19-23 декември 1982 г. Осем майстори показват изкусните си умения.

На 13-14 октомври 1990 г. се провежда първият есенен панаир в Етъра с участие на майстори от цялата страна.

На 5 септември 1999 година тържествено се полагат основите на църква с килийно училище.

През 2014 г. Етнографският музей „Етър“ отбеляза своята 50-годишнина. Музеят е отличен със „Златен век“ – печат на Симеон Велики и грамота за принос в развитието на българската култура. Кметът на Обшина Габрово връчи на директора на музея Почетен знак на град Габрово.

В музея са разположени 50 обекта – технически съоръжения на вода, къщи със занаятчийски работилници, обекти с обществено значение. Целта на музейната експозиция е да разкрие архитектурата, бита и стопанското минало на Габрово и Габровския край през Възраждането, когато Габрово се превръща в значителен стопански, духовно-просветен и търговски център.

© АЕК "Етър"
ЕМО „Етър“

По информация от сайта на ЕМО „Етър“ etar.org

Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.

ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО

Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово“ в Онлайн музей на Габрово

Къде се продават част 1 и част 2 на „Кварталите на Габрово“?

В Габрово

Онлайн

КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 1

  • „Български книжици“ (ТУК)
  • „Сиела“ (ТУК)
  • „Хеликон“ (ТУК)

КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 2

  • „Български книжици“ (ТУК)
  • „Сиела“ (ТУК)
  • „Хеликон“ (ТУК)

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Купете си книгата „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” онлайн от „Български книжици“ ТУК

Купете си книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ онлайн от „Български книжици“ ТУК


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.