На 18 април 1851 г. се полагат основите на нова сграда за Габровското училище – сградата на днешната Национална Априловска гимназия. Сградата е завършена едва в началото на 70-те години на ХІХ век, научаваме от книгата „Имало едно време в Габрово“. Тържествено е осветена със започването на учебната 1873-1874 г. Сградата е дело на майстор Генчо Кънев от Трявна, който е построил в Габрово още един шедьовър на възрожденската архитектура – църквата „Успение Богородично“.
В книгата „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” , част от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева, откриваме любопитен текст за недовършената гимназиална сграда:
През 1859 г. анонимният автор от „Цариградски вестник” пише за строежа на новата сграда: „На другия ден сторихме няколко визити на по-първите Габровски Господаре и до вечерта бяхме във всичките училища, най после и в новото, което ся е строило с цел уж за Гимназия и е оставено на време както ся види, за да ся слегнат стените на зданието, а строителите да си починат и да ся снабдят с веществени материали. Това ново училище е на край селото и занимава [заема – б.н.] доста голямо пространство. Наченато е в 1851 год. и в истата [същата – б.н.] година е напуснато. Тревата е тъй обрасла и обвила изкараните до едно място стени, щото сега прилича на развалини.
Прочетете повече за Националната Априловска гимназия от Онлайн енциклопедия Габрово тук
През 1872 г., година преди завършването и откриването на гимназиалната сграда в Габрово, Илия Блъсков пише за строежа й. Текстът откриваме отново в книгата „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)”:
„От няколко години се мълвеше за едно голямо училище у Габрово, дето беше и заправено. Сега това училище, отка[кто] се прекрои съвсем на другий план, заправи се изново и за догодина ще бъде свършено. То е едно огромно и великолепно здание, въздигнато към края, къде южната страна у града, на хубаво местоположение, обиколено с градина от всякакви сенчести дървета и овошки; а напред училището се простира едно доста голямо място с няколко градини, дето казват, че щяло да се прикупи за Ботаническа градина.
Йоще малко и Габрово ще се украси с едно хубаво училище, едничко у нашенско, дето ще бъде пълна гимназия – белким и нещо повече.
Да са живи и здрави габровчани и Бог да прости умрелите им, кои отрано се свестили и сумясали [подсещам се – б.н.] да направят най-добрия спомен на вечнопамятните си души!!!“
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Специална страница във Виртуален музей Габрово, посветена на Априловската гимназия
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.