
Автори: Момчил Цонев, Даниела Цонева, „Габрово – живият град“
Първото честване на празника на светите братя Кирил и Методий в Габрово се случва на църковния празник, посветен на равноапостолите Кирил и Методий, 11 май през 1859 г. Инициативата е на Тодор Бурмов, учител в Габровското Априлово училище, бъдещият първи министър-председател на България след Освобождението.
Първото честване на св. св. Кирил и Методий в Габрово става 8 години след първото отбелязване на празника им в епохата на Възраждането – на 11 май 1851 г. в училището „Св. св. Кирил и Методий“ в Пловдив по инициатива на Найден Геров.
Габровският благодетел и учен Васил Априлов поставя началото на научния интерес към Кирило-Методиевото дело. В студията си „Българските книжници или на кое словенско племе собствено принадлежи кириловската азбука?“ от 1841 ч. той пламенно защитава тезата, че славянските просветители са българи, азбуката им отразява звуковите особености на старобългарския език и именно на него са написани преводите и съчиненията им – посочва Петранка Колева в енциклопедията си „Априловски свод“.
Популярността на празника сред образователните и духовни среди от средата на ХІХ век е поради това, че българските възрожденци акцентират върху значението на делото на Кирил и Методий като просветители на българите и славяните. Кирил и Методий са създатели на първата българска азбука – глаголицата. Кирилицата е създадена в България от учениците на св. св. Кирил и Методий и името й е в чест на св. Кирил.
На 11 май според църковния календар Православната църква почита Свети равноапостоли и славянобългарски просветители Кирил и Методий. Успението на св. Кирил и св. Методий се възпоменават съответно на 4 февруари и 6 април. След преминаването от Юлиански към Григориански календар през 1916 г. празникът се премества и по официалния държавен календар се чества на 24 май, а по църковния литургичен календар остава на дата 11 май.
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО
Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово“ в Онлайн музей на Габрово
Къде се продават част 1 и част 2 на „Кварталите на Габрово“?
В Габрово
- „Том 1“ на ул. „Константин Иречек“ 4 (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Константин Иречек“ 7 до Баев мост (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Орловска“ 27 (вижте на картата тук)
Онлайн
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 1
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 2
ОЩЕ ПО ТЕМАТА