През 2020 г. честваме 140 години от рождението на д-р Константин Вапцов – лекар, общественик, дарител, писател, автор на спомените „Габрово след Освобождението“, които бяха публикувани за първи път в поредицата „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. По повод годишнината Габрово Daily представя поредица от статии за д-р Вапцов на историка Даниела Цонева.
ЧЕТЕТЕ ПЪРВА И ВТОРА ЧАСТ ТУК:
Д-р Константин Вапцов на 140 години – авторът на колоритните спомени „Габрово след Освобождението“
Д-р Константин Вапцов завършва строежа на театрално-библиотечната сграда в Габрово
Важен момент от житейския път на д-р Константин Вапцов са и творческите му опити като писател, които са отражение на наситеното със срещи и впечатления ежедневие. До 1943 г. К. Вапцов има вече публикувани две книжовни творби – стихосбирката „Седянка” (1920 г.) и романът „Бодково” (1943 г.). Той разчита на добри продажби на романа, които да му осигурят достатъчно средства, необходими за напечатването на нов роман – „Мътилка”.
Своето компетентно становище за стойността на творчеството му изразява Владимир М. Василев – литературен и театрален критик. Василев сравнява романа „Кумова клетва”, написан върху народното поверие, че „кумовата клетва постига”, с разказ на Елин Пелин и приказка на Ангел Каралийчев, създадени по същия мотив. Романът „Мътилка” в по-висока степен представя „провинциалния бит“ по колоритно жизнен и изобразителен начин в сравнение с публикуваната вече творба „Бодково”.
Според критика Иван Богданов „Бодково” „заема почетно място в нашата литература”, а творчеството му „тепърва ще се проучва”.
Д-р Константин Вапцов е автор на няколко театрални пиеси, изявява се и на полето на журналистическата публицистика. Според статия във в. „Напредък” от февруари 1921 г. той е член на театрален комитет, който след войните (1912-1918 г.) има грижата да подкрепя и инициира различни изяви на театралното дело в Габрово. Комедиите му „Лазарчо” и „Пощурели” след края на 20-те години на ХХ век се играят десетки пъти на габровската театрална сцена, режисирани от гимназиалния учител по литература Петко Даскалов. Романът му „Бодково“ е драматизиран и също игран с успех на сцената на габровското читалище.
През 1936 г. той издава първи брой на информационен и възпитателен лист за родители „Мижи да те лъжа”. Задачата му е да „накара” читателите не само „да се смеят” и „да подсмърчат от умиление”.
През 1941 г. се заема с редакторската работа на вестник „Васил Е. Априлов”, орган на родителско-учителското сдружение при Априловската гимназия, печатан до януари 1943 г. Вапцов издава и редактира сп. „Майка”, което изиграва определена роля за здравно-просветната подготовка на младите майки.
ВАПЦОВ РАЗКАЗВА – ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ
Вълшебството на старите габровски аптеки
Едно време габровци излизат на протест в защита на домашните си прасета
Как са гасили пожар в Габрово – история за общински кон и частна кокошка
Как се правят избори в Габрово едно време
Имало ли е църква „Св. Архангел“ в Габрово?
На Лазарня в Габрово едно време
Олелийнята – карнавалът на старо Габрово
За Капитан дядо Никола и за Капитан чушник
Разбойниците, които построили църква в Габрово
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
Книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ е част от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. Може да откриете книгата в книжарниците в Габрово „Том Първи“ и „Златев“, а в София – в книжарница „Български книжици“ (ул. „Аксаков“ 10, градинката на Кристал), която предоставя възможност и за онлайн покупка. Купете си книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ онлайн от „Български книжици“ ТУК