На 7 януари 1860 г. в Габрово е роден Емануил Манолов. След обучението в Москва Синодалната певческа школа и Московската консерватория) свързва живота си с Казанлък, където е преподавател по музика в прочутото по онова време Педагогическо училище.
Емануил Манолов е основателят на българското професионално музикално творчество. Той е автор и на първата българска опера “Сиромахкиня” със сюжет от едноименната балада на Иван Вазов.
Написва 118 песни за деца, които издава в първата българска музикална библиотека „Славееви гори“.
В Казанлък създава смесен хор и симфоничен оркестър при Ученолюбива дружина “Искра” (Народно читалище “Искра). През последните три години от краткия си живот Емануил Манолов е капелмайстор на 23-ти Шипченски полк в Казанлък. Той умира в крайна бедност на 42 години, но оставя пет деца, между които бъдещия голям композитор и диригент Христо Манолов.
Гробът му е в Казанлък на хълма “Тюлбето”, близо до оригинала на Казанлъшката тракийска гробница. В Казанлък има улица, кръстена на негово име, а в Габрово неговото име носи Домът на културата.
Бележка на редакцията – в статията е използвана информация от Община Казанлък и БНР Архивен фонд
Ако се интересувате от миналото на Габрово, потърсете книгите от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Даниела Цонева и Момчил Цонев. Книгите може да откриете в габровските книжарници „Том 1″ и „Златев“, както и онлайн в сайта на „Български книжици“ ТУК. Досега в поредицата: „Имало едно време в Габрово“, „Габрово и габровци в старата книжнина. Т.1. Пътеписи (1662-1878 г.)“, „Снежно Габрово за деца“, „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“.
Добре дошли сте в новия Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата за габровска история „Габрово – живият град„.