На тази Коледа и Нова година може да зарадвате близките си със смислен габровски подарък – историческа книга от поредицата „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. В книжарниците в Габрово „Том Първи“ и „Златев“ може да откриете две от любопитните издания – „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” и „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов”.
В „Том Първи“ на празнична цена може да откриете и първата детска книга за нашия град – „Снежно Габрово за деца“.
За първи път – пътеписи от Възраждането в една книга
„Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” от авторите Момчил Цонев и Даниела Цонева събира 22 чуждестранни и 12 български пътеписи от 1662 г. до Освобождението през 1878 г. Книгата включва както оригиналните пътеписни текстове, така и анализ, който е добре структуриран по теми – природа и география, архитектура, историческо и стопанско развитие, етнография, народопсихология, физически облик на габровци, статистически данни за населението. Сред по-известните автори на пътеписи са учените Феликс Каниц, Ами Буе, Виктор Григорович, руският военен Де Прерадович. Най-ранният текст е от 1662 г. и е на турския автор Евлия Челеби. Сред българите, включени в новата книга, се открояват възрожденските просветители Любен Каравелов, Найден Геров, Константин Фотинов, Иван Богоров.
Купете си книгата онлайн от „Български книжици“ ТУК
Колоритът на старо Габрово – само в спомените на д-р Вапцов
„Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов” е четвъртата книга от историческата колекция „Габрово – живият град”. Спомените, които са писани в средата на 20 век, се появяват за първи път в самостоятелно издание. Вапцов пише едни от най-колоритните текстове за миналото на Габрово. Неговите спомени са истинска съкровищница от образи.
В един от забавните откъси от д-р Вапцов разбираме, че габровци излизат на протест в защита на коледните прасета:
„Гражданите имаха обичай да хранят в дворовете си свине и понеже дворове почти нямаше, свинете скитаха по улиците и се прибираха там само нощем. Затова градът се умирисваше, особено през лятото, на свине и по улиците не можеше да се размине човек от тях.
Градският лекар издаде заповед, одобрена от Дирекцията на народното здраве, в която се забраняваше храненето на свине в чертите на града. Настъпва голямо брожение, тъй като габровецът не можел да не си отхрани шопар за Коледа. Събира се митинг и кметът на града говори против заповедта на лекаря си и праща телеграфна резолюция до министъра на вътрешните работи да отмени тази заповед. В резултат лекарят д-р Андрей Сахатчиев си даде оставката, което му послужи за повод да стане впоследствие професор.“
Купете си книгата онлайн от „Български книжици“ ТУК
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Зарадвайте детето си с габровски подарък – книгата „Снежно Габрово за деца“