На тази Коледа и Нова година може да зарадвате близките си със смислен габровски подарък – историческа книга от поредицата „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. В книжарниците в Габрово „Том Първи“ и „Златев“ може да откриете две от любопитните издания – „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” и „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов”.
Столичани могат да открият книгите от поредицата „Габрово – живият град“ в книжарница „Български книжици“ (ул. „Аксаков“ 10, градинката на Кристал), която предоставя възможност и за онлайн покупка, ако не живеете в София или Габрово.

Най-интересното за книгата „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)”
„Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” от авторите Момчил Цонев и Даниела Цонева събира за първи път в една книга пътеписи за Габрово от Възраждането – 22 чуждестранни и 12 български пътеписи от 1662 г. до Освобождението през 1878 г.
Книгата включва както оригиналните пътеписни текстове, така и анализ, който е добре структуриран по теми – природа и география, архитектура, историческо и стопанско развитие, етнография, народопсихология, физически облик на габровци, статистически данни за населението.
Сред по-известните автори на пътеписи са учените Феликс Каниц, Ами Буе, Виктор Григорович, руският военен Де Прерадович. Най-ранният текст е от 1662 г. и е на турския автор Евлия Челеби. Сред българите, включени в новата книга, се открояват възрожденските просветители Любен Каравелов, Найден Геров, Константин Фотинов, Иван Богоров.
Колоритът на старо Габрово – само в спомените на д-р Вапцов
„Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов” е четвъртата книга от историческата колекция „Габрово – живият град”. Спомените, които са писани в средата на 20 век, се появяват за първи път в самостоятелно издание. Вапцов пише едни от най-колоритните текстове за миналото на Габрово. Неговите спомени са истинска съкровищница от образи.
Част от текстовете на Вапцов може да откриете и в рубриката на Габрово Daily „История“ тук.