Коледуването е най-важният обичай, изпълняван след полунощ на Бъдни вечер. Народът ни казва, че ако не минат коледари, „ялова ще е годината“, всичко ще върви не както трябва. Затова всяко семейство се подготвя да ги посрещне като най-чакани гости. Тяхната благословия е като заклинание. С коледарите във всеки дом влизат плодородието и благополучието. Ето какво още споделят за обичаите на празника от Етнографски музей на открито „Етър“ в Габрово.
Коледарската дружина винаги се състои от нечетен брой млади мъже – ергени. Народът казва, че мъж, който не е коледувал, няма право да се жени. Групата се води от най-опитния коледар, наречен Станеник или Цар. Той трябва да знае добре всички песни, да има артистична душа, щедра ръка и добро сърце. Коледарите се събират на Игнажден в дома на Станеника и започват да разучават коледарските песни и наричания.
Участниците в групата, в деня на празника, се обличат в чисти дрехи, задължително носят кол и ямурлук, а на главата си слагат калпак украсен с наниз от пуканки, червени чушки, сушени сливи или стафиди. От дома на водача, се нареждат в определен ред и тръгват из селището. Започват коледуването от къщите на големците (кмет, поп, даскал).
Във всеки дом ги даряват с „каквото са произвели“ – жито, плодове, вино, месо, сланина, боб и други подобни. Задължително стопанката дава коледна погача „харман“ на Станеника, а той я вдига над главата си и нарича. Ако в къщата има мома и нейният любим е в коледарската дружина, тя му приготвя специален кравай и му го дарява. Така дава нишан пред всички за своите чувства.
Коледуването завършва с общо угощение на коледарите. То се прави в дома на водача на групата на Коледа или в друг ден, но не по-късно от Ивановден. Другите събрани продукти се раздават на бедните.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА ОТ „СТОРНИК“ и „ГАБРОВО DAILY“:
Коледуването и коледарите – традиции от старо Габрово
Старите думи на Бъдни вечер и Коледа
Вапцов разказва: Едно време габровци излизат на протест в защита на домашните си прасета
На Бъдни вечер и Коледа в севлиевското село Горна Росица
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО
Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово“ в Онлайн музей на Габрово
Къде се продават част 1 и част 2 на „Кварталите на Габрово“?
В Габрово
- „Том 1“ на ул. „Константин Иречек“ 4 (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Константин Иречек“ 7 до Баев мост (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Орловска“ 27 (вижте на картата тук)
Онлайн
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 1
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 2
ОЩЕ ПО ТЕМАТА