Датата 17 май е придобила гражданственост като Ден на Габрово – 17 май би трябвало да е преизчислената по нов стил дата 4 май. Но е допусната грешка.
Защо точно 4 май? На 4 май 1860 г. йеромонах Неофит Соколски оставя паметна бележка в църковна книга в църквата „Успение Богородично“, че Габрово е провъзгласено за град. 4 май 1860 г. е датата по стар стил.
Каква е разликата между датите по стар и по нов стил?
През 1916 г. България преминава от Юлианския към Григорианския календар. Заради смяната на календара в България 31 март 1916 г. е последван от 14 април. Преминаването от един календар към друг налага и преизчисляване на датите за миналите исторически събития. Така историческите събития преди 1916 г. се „сдобиват“ с две дати – „стар стил“ се наричат датите по стария Юлиански календар, а „нов стил“ – датите по новия Григориански календар, валиден и до ден днешен. Преизчисляването обаче е различно за датите от 19 век и за датите от 1900 до 1916 г. За събитията в България след 1 март 1900 г. се прави поправка в датите от 13 дни – добавят се 13 дни към датата по Юлианския календар (т.нар. стар стил), за да се получи датата по Григорианския календар (т.нар. нов стил). За историческите събития, случили се между 1 март 1800 г. и 28 февруари 1900 г., към датите от Юлианския календар се прибавят 12 дни, за да се преизчислят по новия Григориански календар. Понякога обаче грешно се добавят 13 дни и за датите от 19 век.
Връщаме се отново на датата 4 май 1860 г. Тя е била преизчислена в нов стил погрешно. Трябвало е да се направи следното преизчисление: 4+12 = 16 май, а не 17 май. Добавени са обаче 13 дни и така се е родил и 17 май като Ден на Габрово. Правилната дата за празника на Габрово трябва да е 16 май.
В българската история има и друг пример за грешка в преизчисляването – малцина запознати с тематиката знаят, че датата на обесването на Васил Левски по нов стил е 18 февруари, а не 19 февруари. За това разказва и националният исторически сайт Сторник: Защо Левски е обесен на 18, а не на 19 февруари (по нов стил)
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Ден на Габрово – статия в Онлайн енциклопедия Габрово Gabrovowiki
Още за паметната бележка на Неофит Соколски може да прочетете в статията на Габрово Daily: 4 май 1860 г. – „Нашето село Габрово ся провъзгласи за град“
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО
Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово“ в Онлайн музей на Габрово
Къде се продават част 1 и част 2 на „Кварталите на Габрово“?
В Габрово
- „Том 1“ на ул. „Константин Иречек“ 4 (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Константин Иречек“ 7 до Баев мост (вижте на картата тук)
- „Златев“ на ул. „Орловска“ 27 (вижте на картата тук)
Онлайн
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 1
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 2
ОЩЕ ПО ТЕМАТА