Днес е Ивановден, най-празнуваният имен ден в България. В православния календар се чества като Събор на св. Йоан Кръстител и Предтеча Господен.
В старо Габрово на празничния Ивановден се е правело обредно къпане на младоженци за здраве и плодовитост.
Имен ден празнуват : Иван, Иво, Йоан, Ивайло, Иванка, Ивана, Иванета, Ива,Ина, Йоана, Йоанна, Ивелин, Ивелина, Ивайла, Ивета, Ивон, Ивона, Ивалин, Ивалина, Иванина, Ванина, Ваньо, Ваня, Калоян, Деян, Йовко, Йовчо, Йовка, Йовелина, Йото, Йонко, Йонка, Яне, Яна, Жан, Жана.
7 януари е храмов празник и на габровската църква „Свети Йоан Предтеча“ на Камъка – най-старият запазен православен храм в нашия град. За създаването на църквата откриваме една легенда в книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“, част от историческата поредица на Момчил Цонев и Даниела Цонева „Габрово – живият град“:
Както казахме, на тази улица се намира черквата „Свети Иван”, малка схлупена черквица. За нея се знае, че била първата в Габрово и построена била от банда разбойници. Събрали се веднъж и един от тях казал:
– Много пакости направихме и кръв проливахме, братя, много грехове събрахме, да направим едно добро дело, че дано Господ ни опрости малко от тях. Тежат ми на душата, не ми дават да заспя.
– Че какво дело? – запитали неколцина.
– Да направим черква в село.
И сега колибарите наричат Габрово село. Те казват: „Ще отида на пазар в село”.
Решили хайдутите и построили черквата „Св. Иван”. Когато я изкарали, една нощ отишли да я видят. В това време стражата ги заобиколила и избила всичките с изключение само на този, който предложил да построят храма. Той избягнал през прозореца на олтара и оттам отишел и се покалугерил.
Икона: pravoslavieto.com
Ако се интересувате от миналото на Габрово, потърсете книгите от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Даниела Цонева и Момчил Цонев. Книгите може да откриете в габровските книжарници „Том 1″ и „Златев“, както и онлайн в сайта на „Български книжици“ ТУК. Досега в поредицата: „Имало едно време в Габрово“, „Габрово и габровци в старата книжнина. Т.1. Пътеписи (1662-1878 г.)“, „Снежно Габрово за деца“, „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“.
Добре дошли сте в новия Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата за габровска история „Габрово – живият град„.