През 2020 г. честваме 140 години от рождението на д-р Константин Вапцов – лекар, общественик, дарител, писател, автор на спомените „Габрово след Освобождението“, които бяха публикувани за първи път в поредицата „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. По повод годишнината Габрово Daily представя поредица от статии за д-р Вапцов на историка Даниела Цонева.
ЧЕТЕТЕ ПЪРВА ЧАСТ ТУК: Д-р Константин Вапцов на 140 години – авторът на колоритните спомени „Габрово след Освобождението“
Не малка част от своя живот д-р К. Вапцов посвещава за просветното и културно издигане на габровци. Само две години, след като се установява трайно в Габрово, през 1920 г. д-р Вапцов е избран за председател на Настоятелството при дружество Габровска народна библиотека „Априлов-Палаузов”. Ежегодно до 1924 г. е преизбиран на председателския пост. Още през първия му мандат неговата дейност е насочена към довършване строежа на театрално-библиотечната сграда, чийто основен камък е положен още на 30 март 1908 г., а на 31 декември 1922 г. тя е тържествено открита. В следващите години е заемал и длъжностите съветник и заместник-председател.
Годините, през които д-р Вапцов е председател на читалището „Априлов-Палаузов“, се свързват и с други благоустройствени дейности – декорирана е сцената, направена е електрическа инсталация, ремонтиран е покривът. Благодарение на Вапцов се закупуват книги и музикални инструменти, организират се научно-просветни беседи, театрални и кинематографични представления, започва издаването на библиотечния вестник „Известия”. Вапцов основава т. нар. народен университет при читалището и е негов активен лектор. Той кани за лектори също така писатели и учени – В. Ставрев, К. Мутафов, Д. Грънчаров, Антон Страшимиров, акад. Методи Попов, проф. Я. Арнаудов, Вл. Русалиев, Александър Заимов, проф. Асен Златаров, проф. Казанджиев, Еким Андрейчин, д-р Монов и много други, които представят беседи от различни клонове на обществените науки, литературата, изкуството.
Лекарската му практика се допълва и от ангажиментите като председател на габровското дружество „Червен кръст“ – от 1935 г. до 1943 г. Умелото управление на габровската червенокръстка организация се свързва с инициативите му за създаване на безплатни ученически трапезарии, на амбулатория за бърз и безплатен преглед на болните, за изграждане на градска баня поради необходимостта за поддържане на добра лична хигиена на габровци.
Сред широката публична дейност на д-р К. Вапцов са и благотворителните му изяви. През 1941 г. в статията си „За благотворителните фондове” д-р К. Вапцов пише: „Малко са благодетелите и липсва достатъчно развито чувство за дълг към обществеността. Не виждаме по-далеко от личните си интереси”. Организираните от него благотворителни акции като председател на читалище „Априлов-Палаузов” и на дружество „Червен кръст” са доказателство за обострената му чувствителност и желание с личния си пример да мотивира повече габровци към дарителство. Той е сред дарителите за издаване „Книга на габровската индустрия” през 1934 г.
ВАПЦОВ РАЗКАЗВА – ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ
Вълшебството на старите габровски аптеки
Едно време габровци излизат на протест в защита на домашните си прасета
Как са гасили пожар в Габрово – история за общински кон и частна кокошка
Как се правят избори в Габрово едно време
Имало ли е църква „Св. Архангел“ в Габрово?
На Лазарня в Габрово едно време
Олелийнята – карнавалът на старо Габрово
За Капитан дядо Никола и за Капитан чушник
Разбойниците, които построили църква в Габрово
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
Книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ е част от историческата поредица „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева. Може да откриете книгата в книжарниците в Габрово „Том Първи“ и „Златев“, а в София – в книжарница „Български книжици“ (ул. „Аксаков“ 10, градинката на Кристал), която предоставя възможност и за онлайн покупка. Купете си книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ онлайн от „Български книжици“ ТУК