Д-р Петър Цончев

Честваме 150 години от рождението на историографа на Габрово д-р Петър Цончев

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Д-р Петър Цончев
Паметник на Д-р Петър Цончев в Габрово

На 8 ноември 2017 г. се навършват 150 години от рождението на д-р Петър Цончев – лекар, общественик, изследовател на историята на Габрово, автор на монографиите „Из стопанското минало на Габрово“ и „Из общественото и културно минало на Габрово“.

В продължение на 24 години преглежда архиви, спомени, събира материали и сведения за възрожденската епоха, резултат от което са повече от 80 публикации и двете му монографични изследвания за Габрово.

Инициатор и дългогодишен председател на учреденото през юли 1920 г. Историографическо дружество. Народен представител в V Велико народно събрание (1911 г.), председател на Македонското дружество в Габрово (1912 г.), няколко години е председател и на габровското дружество „Червен кръст”, през 1926 г. възстановява габровската дружба „В. Априлов” в София (провъзгласен през февруари 1932 г. за почетен член и председател). Дарител на Априловска гимназия и габровската библиотека “Априлов-Палаузов”. През 1935 г. подарява на Габровската гимназия 100 хил. лв. за основаване на Фонд за бедни ученици, а на библиотеката – личните си 1 500 тома книги.

Повече за д-р Петър Цончев в Онлайн енциклопедия Габрово

В книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“, издадена в историческата поредица „Габрово – живият град“ на Момчил Цонев и Даниела Цонева, четем любопитен спомен от д-р Вапцов за уважавания от него д-р Цончев:

Пръв събуди интерес у габровци върху историята

Когато се говори за Габрово след Освобождението, не може да не се спре вниманието ни върху маститата [виден, крупен – бел. състав.] фигура на д-р Петър Цончев, който пръв обърна внимание и събуди интерес у габровци върху историческото значение на родния ни град. Той положи грамадни усилия да се запазят за поколенията всички ценни документи, свързани с историята на Габрово. Затова му помогна много и качеството му на околийски лекар в града, която служба го постави в тясна връзка с населението на околията, а много села (Боженци, Кметовци, Нова махла и др.) са имали грамадно значение за стопанското и духовно развитие на Габрово. От друга страна, не само защото дълги години беше единствен лекар в града, но и качеството му на добър лекар даваше на д-р Цончев тежест между гражданството и всички с готовност се отзоваха на поканата му да се образува в Габрово историографско дружество [през 1920 г. – бел. състав.], което да направи всички проучвания и събере всички материали, важни за миналото на Габрово. Една щастлива идея имаше д-р Цончев да прибегне към услугите на учителя Еким Андрейчин, който фотографира габровските улици и по-забележителните здания на града, преди да бъдат съборени поради регулацията. Тези снимки се пазят в Музея на историографското дружество. Пример за историографска дейност даваше лично сам д-р Цончев, който въпреки претрупаността си с професионална работа, намираше време да работи върху историята на Габрово. Този си колосален труд той оформи в два големи тома: „Из стопанското минало на Габрово” [от] 1929 г. и „[Из] общественото и културно минало на Габрово” [от] 1934 г., най-ценният принос в тази област. За жалост обществото посрещна сравнително хладно появата на тези тъй ценни книги, плод на многогодишен труд. Авторът им едва ли не просълзен ми се оплака, че даже Министерството на народното просвещение благоволило тогава като милост да откупи само 100 екземпляра от книгата му, а гражданството само се възхищавало от тях, но никой не отворил кесията си да ги купи, ами чакал да му ги подари авторът или дирил да ги вземе от някого за прочит. Не беше въпрос за материална изгода – д-р Цончев беше богат. Обидено му беше авторското честолюбие и още по-обидна беше незаинтересоваността на обществото от този тъй важен въпрос.

Величав образ от следосвобожденската епоха

Д-р П. Цончев почина внезапно от сърцето си, на доста напреднала 76-годишна възраст. Навярно той би живял още много години, ако не беше тъй чувствителен към социалните неправди и неприятностите, които тъй често му поднасяше животът.

Има много добри хора на земята, ала мъчно се намира човек, за когото с напълно спокойна съвест може да се каже „добър човек беше”, затова споменът за него в Габрово преминава в поколенията и ще се запази като величав образ от следосвободителната епоха.

Вечна му памет!

Книгите от историческата поредица „Габрово – живият град“ може да откриете в габровските книжарници „Том 1″ и „Златев“. Досега в поредицата: „Имало едно време в Габрово“, „Габрово и габровци в старата книжнина. Т.1. Пътеписи (1662-1878 г.)“, „Снежно Габрово за деца“, „Габрово след Освобождението. Спомени от Константин Вапцов“.


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
Categories История

Габрово Daily е независима онлайн медия с новини за Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна в разделите общество, икономика, образование, култура, спорт, история, изкуства и др. Медийната група на Габрово Daily включва новинарския сайт www.gabrovodaily.info, портала www.gabrovo.net, бизнес портала www.biz.gabrovo.net, Онлайн Енциклопедия Габрово www.gabrovowiki.com, Онлайн музей на Габрово www.gabrovodaily.info. Националните ни медии са сайтът за благотворителност и доброволчество "Добрите българи" www.dobrite.bg и националния исторически сайт "Сторник" www.stornik.org. Медията Габрово Daily е създадена на 17 юни 2014 г. от Момчил Цонев - журналист, писател, културен мениджър, специалист по уеб и дигитален маркетинг. За контакти с нас и запитвания за партньорства и реклама: editor@gabrovodaily.info

error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.