Габрово Daily продължава с втора част на текста за Васил Априлов от историка Даниела Цонева, публикуван в статията „Габрово в книжовното наследство на Васил Априлов“ от в. „100 вести“, бр. 9, 15 януари 2019 г., с. 5. Първата част на текста – „Васил Априлов – космополитът от Габрово“ – може да прочетете ТУК. Поредицата за Васил Априлов е посветена на 230 години от рождението на великия габровец.
Габрово – „главен разсадник на българското образование“
Публицистична по своя характер, чрез своята „Денница на новобългарското образование” (1841 г.) Априлов прави „известни началото и развитието на възникващата отново новобългарска образованост”. Шест години след откриването на първото светско училище – габровското, се създава цяла мрежа от новобългарски училища – в Копривщица, Панагюрище, Сопот, Карлово, Трявна, Казанлък, Свищов и т. н. За Априлов Габровското училище „е първият зародиш на българската литература”, а Габрово – „главен разсадник на българското образование”.
Като съпоставя данните от своята „Денница” (1841 г.), в „Допълнение към Денница”-та (1842 г.) Априлов отново отделя специално внимание на Габровското училище. В 11 пункта той доказва приносите на Габрово и габровци за създаването и развитието на Габровското училище:
„Габрово първо от всички градове, паланки и села в България разбра преобразованието на Турската империя […] и побърза да се възползва от него; Габрово първо възиме[взе] смелата мисъл да започне образованието на българския народ; Габрово първо даде пример за възможността да се разпространи народната писменост; Габрово първо даде своята лепта за създаването на общо българско училище в полза на всички хора с различна състоятелност; Габрово първо видя правилно европейско учебно заведение, в което преподаваха на възпитаниците на родния им език; Габрово напечата на свои разноски началните учебни книги; Габрово първо подготви образован учител за откриване на училището; учителите, които днес заемат места в България, са изучили ланкастерската метода или в Габрово, или при отец Неофит[…] как иначе да наречем Габрово, ако не главен разсадник на българското образование?; Габрово по всякакъв начин се старае да подтиква другите градове и села в България да се откриват общи училища и успява в това”.
Габрово – „люлката на нашата литература“
И заключението на Васил Априлов е: „след всичко”, което „направи Габрово […] не подлежи на съмнение”, че „Габровското училище е първо по създаването си и като го посочва, бъдещото поколение българи с право ще казва: „Ето я люлката на нашата литература!”.
Следва продължение… Трета част: Васил Априлов – първият краевед на Габрово
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
21 юли 1789 г. – роден е Васил Априлов
2 октомври 1847 г. – умира благодетелят Васил Априлов
2 януари 1835 г. – открито е Габровското Априлово училище
Национална Априловска гимназия – приемникът на първото новобългарско светско училище от 1835 г.
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО
Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово. Част 1“ в Онлайн музей на Габрово
Купете си книгата „Кварталите на Габрово. Част 1“ онлайн от следните книжарници: