Васильовден е! На 1 януари Българската православна църква почита паметта на свети Василий Велики – един от тримата светители – отци на Църквата, заедно с Григорий Богослов и Йоан Златоуст.
На Васильовден имен ден имат Васил, Василка, Василия, Василена, Веселин, Веселина, Весела, Василий, Василина, Васияна, Васо, Влада, Властин, Властина, Властомир, Влайко, Ваца, Въло, Въла, Въто, Царена, Царил, Царила.
В старо Габрово празникът е съпроводен от два обичая – Сурваки и Ладванки. Ето какво научаваме за сурвакарчетата от книгата „Снежно Габрово за деца„, част от поредицата „Габрово – живият град“ на Даниела Цонева и Момчил Цонев:
„Ако снежният човек беше истински човек, сигурно така щеше да изглежда неговата сурвакница. Ти обаче не вземай метлата на мама да сурвакаш с нея. Ще ти разкажа какви са били сурвакниците на твоите прабаба и прадядо едно време. Знаеш ли дървото дрян? То ражда малки червени плодове, наречени дренки. От дрянова клонка се правели сурвакниците. Габровските деца ги украсявали с парички, нанизвали на червен конец пуканки, слагали шарени хартийки. И ти можеш да си направиш сам сурвакница, вече знаеш как.
Сурвакарите ходели на 14 януари (тогава била Нова година едно време) от къща в къща и пеели “Сурва, сурва година, весела година! Едър клас на нива, голям грозд на лоза, пълна къща с коприна, червена ябълка в градина! Колко звезди по небето, толкоз здраве в тая къща! Живо, здраво догодина, догодина, до амина!”
Срещу Васильовден момите и ергените в старо Габрово се събирали за обичая ладванки, при който се гадае за любов и женитба. В бяло менче се наливала вода, хвърляло се овес и всеки от събралите се пускал пръстена си в него. Момите започват да пеят припеви, които предвещават определена женитба, а някой момък вади след всеки припев по един пръстен от менчето. На когото е пръстенът, за него се отнася припевът. Ето и някои от по-интересните припеви по време на ладванки в старо Габрово:
Бяло пати пари бълва, ладото ладо – това означава, че бъдещият съпруг или съпруга ще е богат.
Вълна хвърля, жици вади – текстилен работник.
Желта ружа през плет гледа – съсед.
На стол седи, с перо пише – учител, писар.
Синьо небе, ясни звезди – хубавец.
Цървул стяга, из дол бяга – хайдутин.
Сини ръце из каца бъркат – бояджия, гайтанджия.
Ако се интересувате от миналото на Габрово, следете рубриката на Габрово Daily „История“ тук. Още за историческите личности, места и събития от Габрово едно време може да разберете от Онлайн музей на Габрово gabrovomuseum.bg, както и във Фейсбук страницата „Габрово – живият град“.
ИСТОРИЧЕСКИ КНИГИ ЗА ГАБРОВО
Посетете специалната страница за книгата „Кварталите на Габрово“ в Онлайн музей на Габрово
Къде се продават част 1 и част 2 на „Кварталите на Габрово“?
В Габрово:
„Том 1“ на ул. „Константин Иречек“ 4 (вижте на картата тук)
„Златев“ на ул. „Константин Иречек“ 7 до Баев мост (вижте на картата тук)
„Златев“ на ул. „Орловска“ 27 (вижте на картата тук)
Онлайн:
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 1
„Български книжици“ (ТУК)
„Сиела“ (ТУК)
„Хеликон“ (ТУК)
КВАРТАЛИТЕ НА ГАБРОВО. ЧАСТ 2
„Български книжици“ (ТУК)
„Сиела“ (ТУК)
„Хеликон“ (ТУК)
ОЩЕ ПО ТЕМАТА
Купете си книгата „Габрово и габровци в старата книжнина. Т. 1. Пътеписи (1662-1878 г.)” онлайн от „Български книжици“ ТУК
Купете си книгата „Габрово след Освобождението. Спомени от д-р Константин Вапцов“ онлайн от „Български книжици“ ТУК