© Габрово Daily
Област Габрово е на челните места у нас по икономически индикатори, сочи тазгодишното издание на „Регионални профили: показатели за развитие” на Института за пазарна икономика (ИПИ). Изданието беше представено днес в София. Ето какви са и акцентите в изследването по отделните показатели.
Доходи и условия на живот
По доходи и условия на живот област Габрово се нарежда веднага след столицата и област Стара Загора.
Пазар на труда
На пазара на труда Област Габрово се нарежда веднага след столицата и Варна. Брутният вътрешен продукт и заплатите в областта нарастват непрекъснато, пазарът на труда продължава да се развива положително, а местните и чуждите инвестиции нарастват.
Местни данъци и такси
Освен София (столица) Габрово е единствената област, която не е повишавала нивата на местните данъци и такси през 2017 г.При абсолютно всички разгледани местни данъци и такси в общините Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна усреднените ставки за областта са по-ниски от средните за страната.
Европейски средства
Област Габрово е на второ място след столицата по най-голям обем усвоени европейски средства спрямо населението. Към 30 юни 2017 г. изплатените средства по оперативните програми в областта достигат 271 млн. лв., или 2395 лв./човек от населението при 1344 лв./човек за страната. В рамките на областта най-много евросредства е усвоила община Габрово (3385 лв./човек), а най-малко – община Дряново (569 лв./човек), което също е повече от усвоеното от множество български общини.
Администрация
Област Габрово е на първо място в страната с най-висока прозрачност на органите на местното самоуправление, получавайки рейтинг от 69,6% при 59,0% за страната. В рамките на областта най-висок рейтинг за 2017 г. отново имат общините Габрово и Севлиево.
Инфраструктура
Демографска криза
За втора поредна година Габрово е областта с най-неблагоприятен коефициент на възрастова зависимост като отношение на населението на 65 и повече години към това до 14 години, който достига 245,5% при 147,1% за страната. Бързото застаряване на населението в областта е обусловено от ниската раждаемост и изселването. През 2016 г. коефициентът на естествен прираст продължава да намалява и достига –12,7‰, което е повече от два пъти по-ниско от средната стойност за страната (–6,0‰).
Образование
Средният успех от матурите по български език и литература през 2017 г. на зрелостниците от област Габрово се задържа малко под средния за страната.
Здравеопазване
Много добро е сравнителното състояние на здравеопазването в област Габрово. Броят на здравноосигурените лица се повишава и през 2016 г. и областта продължава да е на челните места в страната по най-висок дял на здравно осигуряване на населението, което вероятно отразява и бързото застаряване и факта, че пенсионерите са здравноосигурени от държавата. Броят на болничните легла в МБАЛ намалява през 2016 г. и остава малко под средния за страната.
Сигурност и правосъдие
Сравнително висока е степента на разкриваемост на престъпленията (62% при 48% за страната) през 2016 г. в област Габрово. Престъпността нараства и изпреварва средното за страната ниво.
Околна среда
Висок е делът на населението с достъп до канализация – 85,1% при 75,5% за страната. Свързаността с пречиствателни станции за отпадъчни води също е значителна – 74,4% при 62,3% за страната през 2015 г. Над 10 пъти по-ниско от средното за страната е замърсяването на въздуха с въглероден диоксид в област Габрово.
Култура
Габрово отново е областта с най-много посещения на музеите спрямо населението – 3395 на 1000 души от населението при 734 на 1000 души за страната.