Марина Христова

Габровката Марина Христова с успешна кариера в Силициевата долина в САЩ

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

Марина ХристоваГабровката Марина Христова, завършила Националната Априловска гимназия, развива успешна кариера в Силициевата долина в САЩ, пише karieri.bg. В момента тя е вицепрезидент „Управление и маркетинг на продукти“ в компанията „Телерик“. От 2014 г. работи в новооткрития й американски офис в Пало Алто, Калифорния.

„Телерик“ е българска IT компания, открита през 2002 г. През декември 2014 г. беше купена от американския софтуерен гигант „Progress“ за впечатляващите за България и региона 262.5 млн. долара.

От Габрово до Калифорния

След Националната Априловска гимназия габровката Марина Христова започва да учи „Икономика“ в Софийския университет. Няколко месеца преди държавния изпит за бакалавърска степен получава предложение за работа в консултантската фирма „McKinsey“. Тогава компанията все още няма офис в София и Христова започва да работи в източноевропейското й звено в Унгария.

Габровката решава да продължи обучението и кариерата си в Силициевата долина. „Идва един такъв период в консултантската кариера, когато трябва да запишеш магистратура по „Бизнес администрация“ (т.нар. MBA)“, споделя Христова. Решава да се концентрира предимно в университети, разположени в Западния бряг, и впоследствие е приета в „Станфорд“ – едно от най-известните технологични висши учебни заведения на Западния бряг, който са завършили (или поне влезли, като Джобс, Гейтс и Зукърбърг например) повечето успешни IT предприемачи.

През есента на 2013 г. „Телерик“ открива своя офис в Пало Алто, а през януари 2014 г. Христова вече става официална част от екипа на компанията. Тя е сред първите няколко служители на звеното в Силициевата долина, както и сред малкото българи, които работят там.

Трудолюбие и упоритост – една габровка за американския модел на успеха

Качествата, които са задължителни, за да направиш кариера в Силициевата долина, са трудолюбие, упоритост, понякога граничеща с инат, вяра в собствените идеи и не на последно място – склонност към поемане на риск, обобщава Христова. „Не трябва да дефинираме риска само като рискови инвестиции, а като да правиш нещо, което не си свикнал да вършиш, да скочиш от един сектор в друг, от една позиция в друга“, разсъждава Христова. И обобщава: „Да правиш нетипични за теб неща“, защото „когато не рискуваш, ти си на едно по-ниско ниво от това, на което можеш да бъдеш“.

По-малко познатият ключов момент е, че вълкът единак не се толерира в технологичния рай. Човек трябва непрекъснато да търси контакт с хора, които да му помогнат да реализира идеите си, било то с даване на обратна връзка, градивна критика или просто с разкриването на възможност за развитие, обяснява Христова. Затварянето ви към околния свят само ще доведе до изолация, която няма да ви отведе доникъде. Христова дава и още един съвет: „Ако искаш да си успешен, не може да се носиш по течението.“

Оптимизмът на предприемаческия дух

В опит да сравни трудни за сравнение неща като работата в България и в Силициевата долина Христова обръща внимание на една от типичните особености на предприемаческия дух в САЩ – оптимизма. „В САЩ има един непресъхващ оптимизъм, който е много зареждащ. Независимо дали е в работната или личната сфера“, казва Христова и допълва: „Когато си попаднал в такава среда, дори и ти да не мислиш така, изведнъж усещаш, че започваш да придобиваш тази енергия.“

„Не трябва да си задаваме въпроса може ли или не може. Можем! Трябва да видим как да го направим. Нужни са ни увереност и надъханост, че това може да стане“, коментира Марина Христова и допълва, че част от отговорите на въпроса „как“ могат да дойдат от самата Силициева долина.

Новите предприемачи на България

Христова отбелязва, че зараждането на силна предприемаческа култура в България е положително явление. Според нея средата няма как да бъде като в САЩ, защото ни липсват техните ресурси и опит, но може да се възползваме от техния пример и познания. И до голяма степен това става именно чрез българите в Силициевата долина, които играят ролята на мост между похватите там и идеите тук. Всичко това ще отнеме време, но според Христова в един момент ще се появят и добрите резултати. И дори категорично заявява: „Мисля, че има много стойностни малки стартъпи, които имат потенциал да са следващият „Телерик“.

Източник: „Кариери“, „Марина в Силициевата долина“, автор: Юлиян Арнаудов

Виж още:

Петър Иванов: С добри специалисти предприемчивите габровци могат да участват в глобални проекти

 


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
Categories Икономика

Габрово Daily е независима онлайн медия с новини за Габрово, Севлиево, Дряново и Трявна в разделите общество, икономика, образование, култура, спорт, история, изкуства и др. Медийната група на Габрово Daily включва новинарския сайт www.gabrovodaily.info, портала www.gabrovo.net, бизнес портала www.biz.gabrovo.net, Онлайн Енциклопедия Габрово www.gabrovowiki.com, Онлайн музей на Габрово www.gabrovodaily.info. Националните ни медии са сайтът за благотворителност и доброволчество "Добрите българи" www.dobrite.bg и националния исторически сайт "Сторник" www.stornik.org. Медията Габрово Daily е създадена на 17 юни 2014 г. от Момчил Цонев - журналист, писател, културен мениджър, специалист по уеб и дигитален маркетинг. За контакти с нас и запитвания за партньорства и реклама: editor@gabrovodaily.info

error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.