“МАК” АД с нов тъкачен цех чрез европейско финансиране © Областен информационен център Габрово

“МАК” АД с нов тъкачен цех чрез европейско финансиране

Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:

“МАК” АД с нов тъкачен цех чрез европейско финансиране © Областен информационен център Габрово
“МАК” АД с нов тъкачен цех чрез европейско финансиране © Областен информационен център Габрово

„Мак“ АД има нов тъкачен цех, оборудван с 14 високотехнологични стана на обща стойност 1 727 975,84 лв. без ДДС. Нововъведенията във фирмата са осъществени по проект № BG16RFOP002-2.001-0147-C01 „Подобряване на производствения капацитет и повишаване на експортния потенциал на „МАК“ АД – Габрово“, финансиран от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“. Новината съобщиха от Областен информационен център Габрово.

Проектът е на обща стойност 1 707 440.00 лв., а безвъзмездната финансова помощ е 999 876.86 лв. и представлява 58.56% от очакваните допустими разходи. Европейското съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие е на стойност 849 895.33 лв., а националното съфинансиране – 149 981.53 лв.

След проведен публичен избор на изпълнител по реда на чл.50, ал.1 от ЗУСЕСИФ за доставчик бе избрана белгийската компания ПИКАНОЛ НВ, която произведе, достави, монтира и въведе в експлоатация 14 високотехнологични стана на обща стойност 1 727 975,84 лв. без ДДС.

Закупените тъкачни станове ще доведат до увеличаване на производството с над 552 хиляди линейни метра произведена продукция и приходи от износ в размер на 5,280 млн. лв. през 2019 г. Новото технологично оборудване ще повиши значително производителността, като през 2019 г. тя ще достигне над 79 хил. лв. на заето лице. Проектът предвижда и подобряване на ресурсната ефективност и ефикасност в производствения процес. С въвеждането на тази технология ще се намали обема на технологичния отпадък, който фирмата сега е принудена да предава за третиране на външни субекти. С новото оборудване производственият отпадък на един линеен метър произведена продукция ще се намали с 40%. Поради по-високата производителност на новите станове разходът на електроенергия в линеен метър се снижава с 18% , а разходите за заплати и осигуровки в линеен метър произведен плат съответно се снижават с 25%.

„МАК АД“ е наследник на голямата памукотекстилна индустрия на Габрово и на ДПТК „Васил Коларов“. В момента е производител на различни видове памучни и специални тъкани, работно облекло, военни униформи, дрехи за медицински персонал, хотелиерски облекла и текстил.

ОЩЕ ПО ТЕМАТА

Георги Бижев от „Мак“ АД сподели историята на фирмата, научените бизнес уроци, формулата на успеха в интервю по проекта „Дестинация Успех. П.К. 5300“. Повече може да научите тук.

По информация от Областен информационен център – Габрово


Ако Ви е харесала статията, споделете в социалните мрежи:
error: Съдържанието на сайта е защитено от авторско право.